DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

...pokiaľ ide o dodávky plynu na Slovensko, tu my žiadny problém nemáme, pretože vieme ich nahradiť z iných smerov.

DPH na potraviny a migranti - 12.10.2015
Pravda

V prípade vybudovania plynovodu Nordstream podľa posledných medializovaných predstáv Gazpromu a prerušenia dodávok plynu cez Ukrajinu by Slovensko malo v zálohe aj iné možnosti prívodu plynu - existujúce prepojenie s Českou republikou, Rakúskom a Maďarskom, ktoré by boli schopné reverzným tokom nahradiť dodávky plynu z Ukrajiny. Výrok preto hodnotíme ako pravdivý.


Premiér v tomto výroku reaguje na poznámku moderátora o tom, že ak by severný plynovod Nordstream, ako o tom hovorí Gazprom, vynechal Ukrajinu, či by to mohlo znamenať plynovú krízu pre Slovensko. O hrozbe pre Slovensko i Poľsko v takomto prípade hovorili aj prezidenti oboch krajín na summite V4 pri maďarskom Balatone.

Ako informuje portál vEnergetike.sk, okrem plynovodu z Ukrajiny má Slovensko ešte aj dalšie možnosti dodávok plynu- z Rakúska, Českej republiky (kapacita tohto plynovodu bola nedávno zvýšená) a Maďarska.
Slovensko má v súčasnosti možnosť dovážať plyn z Rakúska, Česka, z Maďarska. Plánuje sa (na rok 2019) aj prepojenie s Poľskom, ktoré má spolu s maďarským prepojením vytvoriť takzvaný severo-južný koridor, celkovo spájajúci juh Chorvátska so severom Poľska. Ako uvádza Ministerstvo hospodárstva: "V prípade mimoriadnych núdzových situácii by bolo možné využiť aj funkčné prepojenie na úrovni distribučných sietí Kittsee – Petržalka,".

Slovensko-maďarský plynovod ponúka trhu prepravnú kapacitu v objeme 4,5 miliardy metrov kubických plynu ročne v smere zo Slovenska do Maďarska na pevnej báze. V opačnom smere je k dispozícii prerušiteľná kapacita vo výške 1,8 miliardy metrov kubických ročne.

Český prepravca plynu, spoločnosť Net4Gas, zvýšil kapacitu svojej hraničnej preberacej stanice Lanžhot pre reverzný tok plynu na Slovensko v roku 2014 o takmer 5 miliónov metrov kubických denne na úroveň 75 miliónov.

V rakúskom Baumagartene sa 24. októbra 2010 skončili stavebné práce, ktoré umožňujú v prípade plynovej krízy tzv. reverzný tok plynu z Rakúska na Slovensko.

V preventívnom akčnom pláne Ministerstva hospodárstva SR (2013) sa pre rok 2016 ráta so spotrebou 6,6 mld. metrov kubických plynu (.pdf, s.27). V roku 2014 pri prognóze spotreby 6 mld. metrov kubických, bola v skutočnosti ročná spotreba plynu na Slovensku 4,3 mld. metrov kubických. To znamená, že pri daných prognózach by boli schopné prepojenia s Českom, Maďarskom a Rakúskom nahradiť reverzným tokom plynu dodávky plynu z Ukrajiny.

Dátum zverejnenia analýzy: 11.10.2015
success
error