DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

Dnes keď idete do tábora v Jordánsku alebo v Turecku alebo idete do Libanonu, tak vám povedia utečenci, že my vieme, že nás v Nemecku čakajú a že nám dajú veľké platy a veľa peňazí.

DPH na potraviny a migranti - 12.10.2015
Zavádzajúce

Podľa dostupných správ a mediálnych výstupov, utečenci, obzvlášť tí v táboroch, hľadajú v prvom rade bezpečie a možnosť žiť nový život bez vojny, nie vysoké platy. Dokazuje to aj skutočnosť, že ak by vojna nevypukla, radšej by ostali doma. Výrok R. Fica hodnotíme ako zavádzajúci.

Verejne dostupné informácie z utečeneckých táborov v krajinách, o ktorých sa premiér zmieňuje, poskytujú značne odlišný obraz o motiváciách ľudí, ktorí sa v nich zdržiavajú, než aký predstavuje Robert Fico. Utečenci prevažne hovoria o snoch začať nový život v bezpečí bez priameho ohrozenia vojnou so svojimi rodinami. „Nechceme peniaze, iba bezpečnosť,“ citujú Financial Times 21-ročného sýrskeho študenta ekonómie, ktorému sa podarilo dostať do Bavorska.

Nevhodné podmienky pre život v utečeneckých táboroch sú tiež dôvod, prečo utečenci nechcú zostať na mieste a posúvajú sa do západnej Európy. Toto platí osobitne pre tábory v Libanone. V Jordánsku, kde sú v táboroch o niečo (hoci nie oveľa) lepšie podmienky, boli dokumentované iniciatívy utečencov žiť produktívne priamo na mieste napriek sťaženým podmienkam.


Ekonomické motivácie sú do istej miery zahrnuté v túžbe za takýmto životom, ale nie sú primárne, inak by títo ľudia svoje domovské krajiny opustili bez ohľadu na vojnu, pričom však mnohí z nich otvorene hovoria, že ak by k vojne nedošlo, život vo vlastnej krajine by bol pre nich najideálnejší. Dôvod, prečo chcú ísť do Nemecka, je jednoduchý – nie sú to platy, ale záruka možnosti integrácie do spoločnosti, ktorá voči nim ako celok nevysiela xenofóbne signály.

Dátum zverejnenia analýzy: 11.10.2015
success
error