..keď najskôr boli tie veľkorysé vyhlásenia prichádzajúce z Francúzska, Rakúska alebo z Nemecka, tak už sa neobjavujú. Francúzsko veľmi utlmilo podobné vyhlásenia, Rakúsko rovnako utlmilo vyhlásenia.
A. Merkelová v priebehu roka 2015 opakovane zdôrazňovala záväzok pomôcť utečencom a zároveň nemožnosť akceptovať prístup tých, ktorí nie sú ochotní pomôcť tam, kde je to z humanitárnych dôvodov potrebné. F. Hollande hovoril, že je pripravený prijať niekoľko tisíc utečencov, ale nikdy nedával utečencom nádeje, že ich Francúzsko prijme neobmedzený počet. Rakúsko, Nemecko a Francúzsko sa v súlade s princípom európskej solidarity zasadzovali o pomoc štátom, ktoré musia chrániť vonkajšiu schengenskú hranicu a čelia veľkým náporom migrantov. Vyhlásenia tohto typu neboli utlmené, akurát z dôvodu nutnosti reakcie na narastajúci počet utečencov v Európe čoraz intenzívnejšie poukazujú na potrebu spoločného stanoviska a konania členských štátov EÚ, medzi momentálne vládnu názorové nezhody. Výrok hodnotíme ako nepravdivý.
Nemecká kancelárka vyzývala členské krajiny EÚ, aby sa podieľali zodpovedne na azylovom procese utečencov. Spolu s F. Hollandom v auguste 2015 prišli s novým návrhom na reformu spoločnej azylovej politiky EÚ. V tomto období práve začali postupovať migranti cez Srbsko do Maďarska. ,,Musíme zaviesť jednotný systém pre získanie práva na azyl", povedal Francois Hollande. Francúzsky prezident teda podporil návrh Angely Merkelovej na reformu spoločnej azylovej politiky pre EÚ. "Skôr než čakať, mali by sme organizovať a posilniť naše zásady, a to je to, čo Francúzsko a Nemecko navrhujú," povedal.
Merkelová: "Čas beží. Členské štáty EÚ musia zdieľať náklady súvisiace s touto akciou." Nemecko bolo už vtedy pripravené presadiť systém povinných kvót v EÚ.
Podľa ČTK a SITA sa Merkelová vyjadrila o integrácii utečencov do nemeckej spoločnosti.
Ponúkla pomoc migrantom pri hľadaní práce a výuke nemeckého jazyka. Kancelárka informovala o šiestich miliardách
eur vyčlenených na dodatočné výdavky spojené s ubytovaním
800 000 žiadateľov o azyl, ktorých príchod sa očakáva do konca roka. V
českých médiách sa spomínajú nádejné slová Merkelovej, podľa ktorých
pokiaľ integrácia
prebehne dobre, prinesie skôr príležitosti než zisk. Pre migrantov
pozitívny prístup nemeckej kancelárky otvára brány lepšieho života
priamo v Nemecku. "To,
čo dnes zažívame, je niečo, čo nás zamestná a v najbližších rokoch
zmení našu krajinu. Chceme, aby táto zmena bola pozitívna, a veríme, že
to dokážeme.“ uviedol slová Merkelovej DenníkN.
Začiatkom septembra 2015 Francois Hollande potvrdil, že Francúzsko je pripravené prijať 24 000 utečencov a znovu potvrdil, že celá EÚ sa musí dohodnúť a rozdeliť si počty utečencov, pretože, ako zdôraznil, Francúzsko nie je pripravené prijať väčší podiel utečencov vzhľadom na ekonomickú a demografickú situáciu, v ktorej sa nachádza. Tiež vyzval k solidarite medzi členskými štátmi EÚ. Podľa prieskumov verejnej mienky 55% Francúzov nesúhlasí s priznaním statusu utečenca ďalším migrantom a so zjednodušením procesu získania azylu.
Angela Merkelová 9. septembra 2015 konkretizovala nemeckú pozíciu. Povedala, že utečenci sa musia integrovať do nemeckej spoločnosti, naučiť sa po nemecky, aby sa mohli zamestnať. Na obvinenie, že umožnila prístup priveľa utečencom, 15. septembra reagovala nasledovne: "Ak sa teraz musíme začať ospravedlňovať za ukazovanie priateľskej tváre v reakcii na núdzové situácie, potom toto nie je moja krajina." (Spiegel)
Angela Merkelová a Francois Hollande spoločne vystúpili pred Európskym parlamentom 7. októbra 2015. Opäť zdôraznili, že EÚ musí byť v otázke utečeneckej krízy jednotná a že je nutné reformovať spoločnú azylovú politiku EÚ. "Nesmieme sa stať korisťou so sklonom chcieť riešiť tieto problémy na národnej úrovni," povedala Angela Merkelová . "Musíme, naopak, konať spoločne." Otvorene povedala, že Dublinské nariadenie je prekonané, pretože "keď čelí výzvam súčasnej situácie na našich vonkajších hraniciach, samo nepreukazuje realizovateľnosť"
Rakúsky kancelár Werner Faymann na začiatku septembra povedal, že Rakúsko bude nasledovať politiku Nemecka a prijme zodpovednosť za utečencov prichádzajúcich z Maďarska. 14. septembra sa objavila správa, že Rakúsko povolá svoju armádu ako asistenčný dozor na hraniciach s Maďarskom. V interview pre denník Spiegel (14. september) obhajoval Faymann konanie A. Merkelovej, pričom povedal, že "Nemecko, Rakúsko a Švédsko si narozdiel od väčšiny členských štátov EÚ uvedomujú, že utečenci utekajú pred vojnou". Naopak, odsúdil konanie V. Orbána (prirovnal maďarské zaobchádzanie s utečencami k deportáciam počas 2. svetovej vojny) a jeho šírenie strachu medzi populáciou. Svoj súhlas s Merkelovou potvrdil v interview 11. októbra, pričom zdôraznil potrebu riešiť problémy spôsobujúce utečeneckú krízu priamo v miestach ich vzniku.