DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

Zrazu všetci súhlasia s tým, čo sme hovorili, že absolútna väčšina migrantov sú ekonomickí migranti, ktorí sem prichádzajú za prácou.

DPH na potraviny a migranti - 12.10.2015
Nepravda

Nie je pravda, že všetci čelní európski politici súhlasia s Ficovou (chybnou) interpretáciou, hoci príklady na posilňovanie rétoriky o uzavieraní hraníc či o posilnení návratovej politiky existujú. Výrok hodnotíme ako nepravdivý.

Nie je pravda, že by "všetci" (ak máme na mysli európske politické elity) súhlasili s premiérovým tvrdením. Faktom je, že napríklad Donald Tusk sa po samite Európskej rady vyjadril v zmysle potreby "napraviť našu politiku otvorených dvier a okien", ale Angela Merkelová zotrváva na svojich stanoviskách, ktoré "ploty" ako riešenie odmietajú.

Martin Schulz, predseda Európskeho parlamentu, volá po zavedení spoločnej migračnej politiky, ktorá by reagovala aj na zvýšenú ekonomickú imigráciu, no ani on nehovorí o ekonomických migrantoch ako o väčšine v rámci súčasnej krízy. 


Jean-Claude Juncker prišiel v septembri s vyhlásením, ktoré sa týkalo riešenia migračnej krízy, spomínal len zavedenie zoznamu bezpečných krajín, žiadatelia z nich pochádzajúci nemajú nárok na azyl, no obyvatelia týchto konkrétnych krajín tvoria podľa informácií len okolo 17%, teda určite nie absolútnu väčšinu. Juncker vo svojom prejave v Európskom parlamente nepoužil žiadne iné vyjadrenia, ktoré by naznačovali, že väčšina migrantov sú ekonomickí migranti.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová sa 8. októbra vyjadrila za posilnenie návratovej politiky, teda uskutočňovania navracania ilegálnych migrantov do krajín pôvodu, píše EurActiv spolu s Reuters. O tom, že by bola väčšina migrantov v Európe iba z ekonomických dôvodov sa ani zďaleka nezmienila.
"German Chancellor Angela Merkel, who angered some of her eastern neighbours over the summer by offering a welcome to more Syrian refugees, made clear in a speech on Wednesday (7 October) that Europe would also do more to deter and expel the hundreds of thousands who reach Europe every year illegally in search of prosperity. She told the European Parliament that while offering a safe haven to those fleeing war and persecution was a duty, the EU must also tighten its arrangements with poorer nations "so that those who have no prospect of staying (as refugees) are actually taken back to their home countries." 

Aj ďalší čelní predstavitelia, napríklad pápež František, sa zasadzujú v prospech solidarity a i keď uznávajú, že medzi ľuďmi, ktorí prichádzajú, sa "nájdu aj ekonomickí migranti", nepovažujú ich za absolútnu väčšinu. 

Jedinú informáciu podobnú Ficovmu výroku priniesol britský bulvárny denník Daily Express- aj to len v prekrútenom titulku. V článku píše, že britský premiér Cameron vyzýva EÚ, aby vrátila ekonomických migrantov do krajín ich pôvodu. Ďalej píše, že sa predpokladá príchod dokopy milióna utečencov do Európy. V nadpise článku však spájajú tieto dve informácie dohromady, no nesprávne: "Cameron tells EU leaders to send economic migrants home- as ONE MILLION heads our way." Čiže v preklade Cameron povedal európskym lídrom, aby poslali ekonomických migrantov domov- kým jeden milión sa ich blíži k nám.

Hoci Rada pre spravodlivosť a vnútorné veci EÚ vo štvrtok 8. októbra schválila mechanizmy na zefektívnenie návratovej politiky, to samo o sebe neznamená, že jej členovia začali hovoriť o ekonomických migrantoch ako o absolútnej väčšine. Návratová politika je pritom sama o sebe Radou chápaná odlišne, než to naznačuje Ficov výrok, keďže zdôrazňuje humanitárne princípy:
"Rada opäť potvrdzuje, že jednou zo zásadných súčastí komplexnej migračnej politiky EÚ je ucelená, dôveryhodná a účinná politika návratu štátnych príslušníkov tretích krajín neoprávnene sa zdržiavajúcich na území členských štátov, v ktorej sa plne rešpektujú ľudské práva a dôstojnosť dotknutých osôb, ako aj zásada zákazu vrátenia alebo vyhostenia do určitých krajín."

Radikálni európski politici aj v septembri a októbri 2015 pokračovali so svojimi vyjadreniami v štýle tých, ktoré spomína Robert Fico. V ich prípade však nejde o náhlu zmenu stanoviska, keďže proti migrácii sa vyjadrovalipredtým. Zároveň ich nemožno považovať za "absolútnu väčšinu" v duchu výroku predsedu vlády.

Výroky k pomeru ekonomických imigrantov a utečencov sme už overovali v debate Kaliňák vs. Poliačik zo septembra 2015. Ako tam uvádzame:
"Podľa denníka SME vysoký komisár OSN pre utečencov António Guterres uviedol, že 90 % utečencov prichádzajúcich do západnej Európy pochádza z krajín ako Sýria, Afganistan a Eritrea, kde buď prebieha vojenský konflikt alebo dochádza k porušovaniu ľudských práv, a jedná sa preto o ľudí, ktorí spĺňajú podmienky žiadateľov o azyl."
Podobne aj vyhlásenie UNHCR upozorňuje na to, že aj z migrantov prichádzajúcich takzvanou pešou cestou:
"…90 % ľudí pochádza z utečencov produkujúcich krajín ako Sýria, Afganistan, Irak, Eritrea a Somálsko.

Dátum zverejnenia analýzy: 11.10.2015
success
error