DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

...KDH...malo ministra zdravotníctva pána Uhliarika, ktorého nikto inak nevolal, ako pán Pentliarik...

DPH na potraviny a migranti - 12.10.2015
Pravda

Ficov výrok bol odpoveďou na výzvu KDH na odvolanie ministra Čisláka pre momentálnu situáciu vo Všeobecnej zdravotnej poisťovni. Zdôvodnením KDH bolo, že minister nechce riešiť zvýšenie transparentnosti a zastaviť tunelovanie. Fico obhajoval Čisláka a požiadavku hodnotil ako amorálnu, pretože "KDH tohto človeka napriek mnohým škandálom, ktorým v minulosti čelil, nestiahla z funkcie".
Je pravdou, že napriek viacerým veľkým škandálom Uhliarik nebol počas vlády I. Radičovej odvolaný. Výrok hodnotíme ako pravdivý.


V januári 2011 I. Uhliarik, čelil škandálu a podozreniu z korupcie a klientelizmu, keď zvýhodnil spoločnostť Pfizer a jej pneumokokovú vakcínu. Konkurent Pfizeru, spoločnosť GlaxoSmithKline, si totiž na Slovensku zaregistroval vlastnú vakcínu lacnejšie, a tak podľa denníka drahšiemu produktu Pfizeru hrozilo, že za jeho liek si budú rodičia musieť priplatiť. Pfizer však požiadal ministerstvo o povolenie na predaj nového balenia, ktoré mu zabezpečovalo predaj bez doplatku. Minister Uhliarik s tým súhlasil. O tom, že je liek bez doplatku, informoval rezort v deň, keď o kategorizáciu firma požiadala. Iné lieky na to potrebujú približne sto dní a schvaľovanie minimálne pred kategorizačnou komisiou. Uhliarik takisto v minulosti pracoval v americkej spoločnosti Pfizer od roku 1996 do 2003.

Napriek škandálu nebol Uhliarik odvolaný. J. Figeľ sa vtedy vyjadril na otázku "Čo bude strana robiť, ak by premiérka ministra koaličnej strany odvolala?":   "Nevidím dôvod na nejakú zmenu, možno na dovysvetlenia alebo komunikáciu, ktorá ma vždy priestor na vylepšenie vo vnútri vlády aj vo vzťahu k verejnosti...minister Uhliarik predsedníčku vlády v súvislosti s týmto prípadom už informoval v stredu (12. január) aj piatok (14.január 2011)"

Dohady o napojení bývalého ministra zdravotníctva Uhliarika na PENTU sa niekoľkokrát v médiách objavili.
I. Krajniak, autor portálu Posledný Križiak, bývalý poradca ministra vnútra Slovenskej republiky (2010-2012), opisuje prepojenia či niektoré súvislosti.
V denníku Pravda sa píše o odborároch, ktorí požadovali stiahnutie Uhliarika z kandidátky KDH práve kvôli napojeniu na PENTU.
Potvrdenie zo strany PENTA či Uhliarika, ako aj oficiálne dôkazy, nie sú dostupné.

Podľa odborárov najjasnejšie ministra zdravotníctva s Pentou spájajú nominácie ľudí na dôležité posty v rezorte, ktorí pôvodne prišli zo zdravotnej poisťovne Dôvera. Tá patrí do portfólia Penty. Medzi nimi je napríklad riaditeľka sekcie farmácie a liekovej politiky Michaela Cesnaková či Matúš Tekel, šéf odboru kategorizácie, cenotvorby a liekovej politiky. Riaditeľ odboru informatiky na ministerstve Peter Kažík mal byť priamo vo finančnej skupine Penta. Z poisťovne Dôvera vyšiel aj súčasný predseda Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou Ján Gajdoš či generálny riaditeľ štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovne Marian Faktor. (Pravda)

Uhliarik v minulosti čelil aj kritike, že zákony pripravuje v prospech finančných skupín. Jedným z nich mal byť napríklad zákon o transformácii nemocníc na akciové spoločnosti, ktorú niektorí kritici označili za privatizáciu. „Ja by som ich sprivatizoval všetky, keby som bol premiérom tejto krajiny alebo v Poľsku,“ povedal ešte v čase prebiehajúcej transformácie svoj názor na privatizáciu nemocníc partner skupiny Penta Jaroslav Haščák. (Pravda)Dátum zverejnenia analýzy: 11.10.2015
success
error