DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Andrej Kiska

Za ľudí

Krátko pred mojím nástupom do funkcie prezidenta došlo k anexii Krymu zo strany Ruskej federácie a vzápätí k ruskej angažovanosti v bojoch na východe Ukrajiny.

Kiska v NRSR o kvótach a utecencoch - 07.10.2015
Pravda

Anexia Krymu Ruskom sa odohrala 18. marca 2014, potom, čo 16. marca prebehlo referendum, ktorého legitimita a legalita však ostáva pochybná z hľadiska zásad medzinárodného práva. Andrej Kiska nastúpil do prezidentského úradu po inaugurácii 15. júna 2014 a za prezidenta bol zvolený v druhom kole volieb 29. marca. V čase anexie Krymu bol síce len kandidátom na prezidenta, ale vzhľadom na trojmesačný rozdiel možno hovoriť o tom, že k historicky dôležitej udalosti došlo "krátko" pred Kiskovým nástupom. Výrok hodnotíme ako pravdivý.

Ako to Demagog.SK overil už u Milana Kňažka v čase prezidentskej kampane, ruský prezident Putin získal mimoriadne právomoci umožňujúce použiť vojenskú silu na území Ukrajiny. "V ďalších súvislostiach, článok uvedený v The Telegraph obsahuje informácie, že V. Putin skutočne obdržal od parlamentu splnomocnenie k použitiu vojenskej sily v oblasti označenej ako ,,territory of Ukraine", čo možno interpretovať v širšom rozsahu, v porovnaní s užitím označenia ,,Krym", čo vyvoláva isté obavy. Ďalej sa vo svojej reči, v ktorej žiadal parlament o spomenuté splnomocnenie, vyjadril, že hlavným účelom potenciálneho zásahu bude normalizovanie sociálno-ekonomickej situácie na Ukrajine (taktiež BBC i iHNed)."

Existujú tiež presvedčivé dôkazy, ktoré dokumentujú prítomnosť ruskej armády na východe Ukrajiny krátko po anexii Krymu.

Dátum zverejnenia analýzy: 07.10.2015
success
error