DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Andrej Kiska

Za ľudí

...predstavitelia väčšiny štátov odmietajúcich takzvané dočasné kvóty – a ešte pred ich schvaľovaním – oznámili pripravenosť prijať dokonca väčší počet ľudí, než predpokladaný počet v takzvaných kvótach.

Kiska v NRSR o kvótach a utecencoch - 07.10.2015
Pravda

Kvóty na hlasovaní rady ministrov 22. septembra 2015 odmietlo Česko, Slovensko, Maďarsko a Rumunsko. Proti kvótam vystupovalo aj Poľsko, nakoniec pri hlasovaní hlasovalo za kvóty. Odmietavo sa v určitých momentoch stavalo ku kvótam aj Fínsko, Lotyšsko a Estónsko. Dánsko, Írsko a Veľká Británia sa na kvótnom systéme nepodieľajú, no Veľká Británia aj Írsko prejavili záujem prijať utečencov na dobrovoľnej báze. Na základe vystúpení v médiach sa dá povedať, že predstavitelia väčšiny krajín, ktoré hlasovali alebo sa stavali proti kvótam ponúkali možnosť umiestniť väčší počet migrantov, než im to dokument o prerozdelení káže. Taktiež štáty, ktoré využili možnosť sa na nich nepodieľať, vo väčšine prípadov rozhodli o prijatí tisícov migrantov. Spolu päť z týchto štátov ponúklo na dobrovoľnej báze prijať viac utečencov, štyri takýto postoj nevyjadrili. Preto hodnotíme toto tvrdenie ako celok ako pravdivé.

Česko by malo prijať 376 ľudí z Talianska a 1215 z Grécka, celkom teda 1591 ľudí. Česká vláda už v lete prijala rozhodnutie o prijatí 1500 migrantov za dva roky (zdroj idnes.cz), toto rozhodnutie ale ostro kritizoval prezident Miloš Zeman. Český minister pre legislatívu a ľudské práva Dienstbier sa v septembri vyjadril, že by Česká republika mohla prijať 7 až 15 tisíc ľudí "už len v tomto momente.".

Poľsko nakoniec hlasovalo za, ale dlhodobo sa stavalo proti kvótam. Podľa vyjadrenia ministra zahraničných vecí Shetynu z konca septembra by Poľsko bolo schopné prijať väčší počet utečencov než mu je pridelený v kvótach.

Maďarska sa vzhľadom na počet utečencov a migrantov prechádzajúcich cez jeho územie kvóty netýkajú, patrilo však ku krajinám, ktoré ich odmietalo.

Rumunsku bolo pridelených 585 osôb z Talianska a 1890 z Grécka, čiže celkovo má prijať 2475 ľudí. Rumunský prezident Klaus Iohannis sa ešte pred rozhodnutím Rady ministrov hovoril: „Môžeme k tejto záležitosti pristupovať s pokojom a zodpovednosťou a súcitiť s krajinami, ktoré prijmú veľké množstvo utečencov. Nemyslím si však, že povinné kvóty sú riešením. Môžeme prijať najviac 1785 ľudí.“ Aj rumunská vláda sa prihlásila k tomu číslu, čo je ale rozhodne nižšie ako konečné číslo z dokumentu o prerozdelovaní (zdroj reuters, pravda.sk). 

Ďalej sa voči kvótam stavali Estónsko a Lotyšsko, ani pri jednej z týchto krajín sme nenašli informácie o vyjadreniach vrcholných predstaviteľov o tom, že by boli ochotní prijať väčšie množstvo ľudí na základe dobrovoľnosti.

Fínsko pri hlasovaní o prerozdelení ako jediný z krajín sa zdržalo hlasovania. Krajina má prijať 304 migrantov z Talianska a 982 z Grécka, celkovo teda 1286. Vláda už dávno pred hlasovaním vyslovila súhlas s počtami, o ktorých sa pôvodne hovorilo (pre Fínsko 2400 osôb), dokonca vyhlásila, že by chcela zvýšiť počet pridelených azylov voči minulému roku. So zdržiavaním sa od hlasovania krajina chcela protestovať proti spôsobu rozdeľovania a proti mandatórnym kvótam. 

Zaujímavý a od väčšiny krajín odlišný pohľad má na problém migrácie Švédsko. Uvádza sa, že až 71 % obyvatelstva s prerozdelovaním a prijatím migrantov súhlasí. Švédsku bolo pridelených 567 osôb z Talianska a 1830 z Grécka, čiže celkovo má krajina prijať 2397 osôb. Švédsko pritom už len v tomto roku prijalo 65 000 migrantov a plánuje ďalších. 

Veľká Británia, ktorej jej špeciálny status umožnil výnimku z účasti na kvótnom systéme oznámila plány prijať 20 tisíc ľudí v priebehu piatich rokov. Podobne Írsko dobrovoľne ponúklo najskôr 600 a následne 1 800 miest pre utečencov. Neskôr toto číslo zvýšilo až na 4000. Dánsko svoju neochotu prijať utečencov odôvodňuje tisícmi ľudí prichádzajúcimi na jeho územie prevažne v snahe dostať sa do Švédska.

Slovensku v dokumente o prerozdelení migrantov bolo pridelených 190 osôb z Talianska a 612 z Grécka, čiže celkovo 802 ľudí. Prezident vo svojomvyhlásení k téme utečencov hovoril o prijatí "niekoľko sto alebo tisíc ľudí" ako o niečom, čo Slovensko by malo zvládnuť. V podobnom zmysle sa vyjadroval aj predseda strany MOST-HÍD Béla Bugár (debata denníka N od 56 minúty,youtube.com), keď pripomínal roky, keď Slovensko zvládalo desaťtisíc žiadateľov o azyl. Je ale pravda, že predseda vlády neponúkol umiestnenie pre viac migrantov na dobrovoľnej báze. On, aj Robert Kaliňák, dokonca aj Miroslav Lajčák hovorili o materiálnej, finančnej a technickej pomoci a solidarite. Premiér odmietal prijať migrantov okrem tých 200, ktorých sa Slovensko zaviazalo prijať po dobrovoľnom prerozdelovaní a okrem 500 migrantov z Rakúska, ktorí sú (budú) umiestnení v tábore v Gabčíkove. Zaujímavosťou je, že minulý rok sa premiér a minister vnútra sa vyjadrovali inak k téme o prijatí utečencov z Ukrajiny. Stránka citujúca internetovú stránku strany Smer píše "V prípade zvýšeného prílevu utečencov sme na Slovensku schopní umiestniť asi tisícku ľudí a ak by to situácia vyžadovala, je možné tento počet navýšiť až na desaťtisíc. [hovorí Kaliňák]"

Dátum zverejnenia analýzy: 07.10.2015
success
error