DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Pál Csáky

SMK

No a po druhé, nemôžme povedať, že nikoho neberieme. Objavilo sa v médiách, že proste nejaké neoficiálne vyhlásenia boli v tejto polohe.

Opozícia o uteceneckej kríze - 28.09.2015
Nepravda

Neexistujú dostupné informácie o tom, že by sa v slovenskej politike hovorilo niečo o tom, že nepríjmeme žiadnych utečencov. 17. septembra taktiež na územie Slovenska prišlo 24 sýrskych azylantov z Rakúska , ktorí budu dočasne ubytovaní v Gabčíkove. Odmietavý postoj zaujal premiér Fico len vzhľadom na povinné prerozdeľovanie 120.000 migrantov z Grécka a Talianska, nie, že nikoho neprijmeme. Výrok hodnotíme ako nepravdivý.

Odmietavý postoj zaujal R. Fico po schválení utečeneckých kvót, kde odmieta prijať Európskou Úniou zadefinovaný počet utečencov, ktorí majú byť Slovensku pridelení v rámci prerozdelenia 120.000 migrantov z Grécka a Talianska. S prerozdeľovaním by sa malo začať do dvoch mesiacov. V druhej vlne by Slovensko malo prijať 656 žiadateľov. Fico ale okamžite vyhlásil, že v žiadnom prípade nikoho neprijmeme.

"Keby som mal zostať posledný, cítim, že máme v tejto téme svoj racionálny názor, za ktorým si budem stáť. Čiže veľa solidarity, ale budem sa držať mandátu žiadne povinné kvóty a žiadni utečenci," (SITA)

Dátum zverejnenia analýzy: 27.09.2015
success
error