DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

Lýbia bola takisto niekým zbombardovaná, režim bol niekým odstránený. Boli to talianske stíhačky, francúzske stíhačky a španielske stíhačky a treba o tom hovoriť.

Fico vs. Bugár o utecencoch a migrantoch - 21.09.2015
Zavádzajúce

Podobný výrok sme už premiérovi overovali v minulosti. Robert Fico zjednodušuje najmä v prehlásení o španielskych stíhačkách. Počas občianskej vojny v Lýbii boli k útoku použité stíhačky Veľkej Británie, Francúzska a Talianska, kým španielske stíhačky mali na starosti hliadkovanie. Celkovo však do operácie v Lýbii proti Kaddáfímu Španieli zapojení boli.(pdf, str. 178). Výrok hodnotíme ako zavádzanie.


V Lýbii sa začala občianska vojna v roku 2011, teda v čase tzv. Arabskej jari, kedy sa miestne milície snažili zvrhnúť vládu Muammara Kaddáfího a to aj za pomoci vojsk niektorých krajín NATO a ďalších spojencov v období (.pdf,s.1) od marca do októbra 2011. Medzi krajinami NATO, ktoré sa zapojili (.pdf,s.7) do vzdušných útokov, boli Spojené štáty americké, ktoré najprv operácie viedli až kým velenie neprevzalo NATO, následne uskutočňovali vzdušné útoky Francúzsko, Veľká Británia, Taliansko, Kanada, Dánsko, Belgicko a Nórsko. Španielske stíhačky, ktoré spomína premiér Fico, sa do bojových operácií nezapojili.

Ako uvádza štúdia Inštitútu strategických štúdií americkej armády(.pdf, s.6), až dve tretiny útokov podnikli Francúzi a Briti. Taliansko prispelo 8 bojovými lietadlami a pomáhalo tiež strážiť bezletovú zónu. Španielske stíhačky boli použité na stráženie bezletovej zóny, neboli zapojené priamo do útokov (.pdf,s.178).

Fico taktiež spomína, že režim Muammara Kaddáfiho bol "niekým odstránený". Treba zdôrazniť, že sa nejednalo o zásah NATO alebo západu voči režimu, ale podporu domácich povstalcov. Spúšťačom občianskej vojny boli zásahy vládnych jednotiek voči protestujúcim ako aj dlhodobá ekonomická a politická situácia v krajine.


Dátum zverejnenia analýzy: 20.09.2015
success
error