DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Kaliňák

SMER-SD

Keď tento problém, tá migračná vlna bola s Čečencami, všetci Čečenci dostali v Rakúsku azyl, každý jeden. A dneska má Rakúsko...300 bojovníkov ISIS, ktorí sú vonku a sú rakúskymi občanmi.

Kalinák vs. Poliacik o migrácii a azylovej politike - 14.09.2015
Nepravda

Aktuálne dostupné údaje nepreukazujú, že by sa k ISIS doposiaľ pripojilo až 300 občanov či azylantov z Rakúska, a rovnako ani nie je pravdou, že Rakúsko v rokoch počas a po nepokojoch v Čečensku udelilo azyl každému žiadateľovi z tejo oblasti. Daný výrok je preto nepravdivý.

Informácia zo septembra 2014 hovorí v odhade o 130 občanoch Rakúska, ktorí sú bojovníkmi džihádu nachádzajúcimi sa mimo túto krajinu. Experti koncom roku 2014 odhadovali, že približne polovica z nich má pôvod v kaukazskom regióne, teda aj v Čečensku, pričom Čečencom bol poskytovávaný azyl po roku 2003, teda po občianskej vojne s Ruskom. Je pravdou, že Rakúsko takmer celoplošne garantovalo Čečencom azyl, či minimálne patrilo medzi najčastejších udeľovateľov azylu pre Čečencov, no neudelilo ho každému jednému Čečencovi, tak ako v tomto prípade tvrdí minister Kaliňák. Napríklad, v roku 2009 bolo Rakúsko kritizované práve za nedostatočné množstvo schválených žiadostí o azyl pre utečencov z Čečenska, keď miera schválenia klesla až na 30% (v porovnaní s 80% z roku 2007).

O relatívne veľkom počte Čečencov medzi bojovníkmi ISIS odchádzajúcimi z Rakúska hovorí aj BBC. Podľa novších informácií sa z Rakúska pridalo k ISIS vyše 200 ľudí a okolo 70 z nich sa už vrátilo naspät, pričom s viacerými z nich je vedený súdny proces. Skutočný počet bojovníkov ISIS z Rakúska sa teda odlišuje od tvrdenia Roberta Kaliňáka, zároveň tak ani nemá pravdu v otázke udelenia azylu všetkým žiadateľom z Čečenska.

Dátum zverejnenia analýzy: 13.09.2015
success
error