DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Kaliňák

SMER-SD

Ja osobne som to vyhlásil aj do novín, že nie je to (v Malackách, pozn.) ani utečenecký tábor, ani záchytný, ani pobytový, ani azylový tábor...Je to kríza. Keby nastala, máme to pre krízu... veď my sme to robili aj vo Valaškovciach na východe, aj na strede Slovenska, teraz v Malackách.

Kalinák vs. Poliacik o migrácii a azylovej politike - 14.09.2015
Pravda

Robert Kaliňák 9. septembra navštívil Malacky a na Mestskom zastupiteľstve skutočne vyhlásil, že sa nejedná o utečenecký tábor. Z dostupných informácií sa skutočne konalo cvičenie vo Valaškovciach, a takisto cvičenie pri Nitre. Výrok ministra vnútra preto hodnotíme ako pravdivý. 


Robert Kaliňák podľa oficiálnej stránky obce Malacky- Malacky.sk povedal na rokovaní Mestského zastupiteľstva v stredu 9. septembra toto: „Milí Malačania, ministerstvo vnútra neplánuje, nestavia ani neorganizuje žiadny azylový ani záchytný, ani pobytový tábor pre azylantov, ani žiadny útvar policajného zaistenia pre cudzincov, pre nelegálnych migrantov. Týchto kapacít máme v tejto chvíli dostatok...To, čo sa deje v areáli Záchrannej brigády, nie je ubytovacie zariadenie. V tejto chvíli to robíme ako naše cvičenie... Pripravujeme sa, že areál bude vždy slúžiť ako krízové centrum pre veľkú krízovú situáciu, ktorú ostatnými kapacitami nedokážeme v tomto regióne zvládať. Žiadny pobytový tábor pre azylantov v Malackách nevyrastá, nevyrástol a ani tu nebude."

Ešte koncom júla sa konalo cvičenie v kasárňach pri Nitre, ktoré sa týkalo zvládania utečeneckej krízy. Tým zrejme R. Kaliňák myslel vojenské cvičenie na strede Slovenska. Podľa aktuálneho harmonogramu vojenských cvičení prebieha takéto cvičenie aj na východe vo Valaškovciach, pričom je na danej stránke uvedené aj cvičenie pri Malackách. 

Dátum zverejnenia analýzy: 13.09.2015
success
error