DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Kaliňák

SMER-SD

Na hraničnom priechode v Komárne BMW X6, čo je veľmi zaujímavé vozidlo, bol za volantom Iračan s britským pasom, s tromi teda naozaj super vyšportovanými a niekoľkými tisíckami eur vydotovanými mladými mužmi, ktorí okamžite tvrdili, že sú sýrski utečenci.

Kalinák vs. Poliacik o migrácii a azylovej politike - 14.09.2015
Neoveriteľné

Jediná momentálne dostupná správa o utečencoch zachytených na hraničnom priechode pri Komárne sa viaže na dodávku zadržanú 31. augusta 2015, ktorá prevážala 20 osôb sýrskeho pôvodu. Výrok je preto neoveriteľný.

Podľa dostupných informácií bola v dodávke medzi 20 sýrskymi utečencami aj jedna žena. Vodičom bol občan Veľkej Británie iráckeho pôvodu. Pár dní predtým boli taktiež zadržané ďalšie tri dodávky. V sobotu 29.8. auto s 30 migrantmi a v nedeľu v Žilinskom okrese auto s 29 migrantmi. V ten istý deň, 31.8., bola zadržaná ešte jedna dodávka s 26 migrantmi na hraničnom priechode v Čunove.

Nakoľko o BMW X6  ani o žiadnom inom osobnom aute prevážajúcom utečencov zo Sýrie sme v médiách zmienku nenašli, no nemožno podobný incident na vylúčiť, daný výrok hodnotíme ako neoveriteľný.

Dátum zverejnenia analýzy: 13.09.2015
success
error