DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Kaliňák

SMER-SD

Niekto ako Nemecko povedal, že oni chcú len Sýrčanov.

Kalinák vs. Poliacik o migrácii a azylovej politike - 14.09.2015
Zavádzajúce

Pravdou je, že výnimka v Dublinských dohodách, ktorá umožnila veľkému množstvu utečencov zo Sýrie vstúpiť do Nemecka bola zameraná iba na ľudí pochádzajúcich z tejto krajiny. Nikde však nefiguruje vyjadrenie, že by Nemecko prijímalo výhradne Sýrskych utečencov. Výrok preto hodnotíme ako zavádzajúci.

Dublinské dohody "ustanovujú hierarchiu kritérií, podľa ktorých je identifikovaný členský štát, ktorému prináleží vykonať posúdenie žiadosti o azyl v Európe. Tá je predovšetkým stanovená na základe toho, ktorým štátom žiadateľ o azyl vstúpil na územie únie, či štát zodpovedný za jeho vstup na územie členských štátov EÚ. Cieľom týchto dohôd je zaistiť, že jeden konkrétny členský štát je zodpovedný za posúdenie žiadosti o azyl, odradiť ľudí od podaní viacnásobných žiadostí a čo najskôr rozhodnúť o tom, ktorý členský štát je zodpovedný za zabezpečenie efektívneho prístupu z azylovému procesu."

Koncom augusta 2015 boli však na podnet Angely Merkelovej "Dublinské dohody suspendované pre Sýrčanov. To by im malo zabezpečiť, aby mohli ľahšie zostať v Nemecku a zároveň by tento postup mal aj odbremeniť krajiny, do ktorých mingranti prichádzajú ako do prvých, ako Grécko či Taliansko. Vláda Angely Merkelovej tvrdí, že sa dokáže vysporiadať s až 500 000 žiadateľmi o azyl ročne, čo je omnoho viac než u susedných krajín."

Vyjadrenia Angely Merkelovej či jej hovorcov však nenaznačujú, že by Nemecko vítalo výhradbe iba Sýrskych utečencov:
The Guardian: "Nemecko pomôže tam, kde je to potrebné, a samozrejme, toto musíme uviesť do praxe." či to, že Merkelová "chce ponechať Nemecko a Európu otvorené a vítajúce ľudí, ktorí chcú legitímnym spôsobom požiadať o azyl."

Dátum zverejnenia analýzy: 13.09.2015
success
error