DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Kaliňák

SMER-SD

Slovensko dlhodobo prejavuje solidaritu tým, že od roku 2008 priamo v tých krízových oblastiach (v Sýrii a v utečeneckých táboroch v Turecku, pozn.), kde umierajú to riešime.

Kalinák vs. Poliacik o migrácii a azylovej politike - 14.09.2015
Pravda

Kaliňák vo výroku referuje k pomoci ktorú Slovensko poskytuje Sýrii a krajinám ako Turecko, Libanon a Jordánsko, kam prichádza najväčší počet utečencov. V roku 2012 poskytla slovenská vláda Turecku drobnú finančnú asistenciu na pomoc sýrskym utečencom. Väčšie finančné prispenie bolo súčasťou celoeurópskeho Nástroja ENPI, ktorý bol spustený už v roku 2007 a ktorý mal za úlohu podporiť dokopy až 18 krajín, medzi ktorými sa okrem iných vyskytla aj Sýria. Tej bola priama finančná pomoc poskytnutá najmä v roku 2012. Výrok hodnotíme ako pravdivý.

Podľa údajov Ministerstva vnútra SR bola Sýrii poskytnutá finančná asistencia v rámci Nástroja Európskeho susedstva a partnerstva (ENPI), ktorý bol čerpaný v rokoch 2007-2013, a to v objeme 11,181 mil. €. Cieľom tohota nástroja bola podpora cezhraničnej spolupráce krajín či podpora ich regionálneho vývoja, medzi ostatnými 18 podporenými krajinami sa nachádzala aj Sýria. Zhrnutie tohoto programu (.pdf, p. 33) uvádza, že celková čiastka poskytnutá Sýrii vrámci tohoto obdobia bola 358 mil. €. Nejedná sa teda o priamu pomoc Sýrii, ale o prispenie Slovenska do väčšieho balíčka pomoci určenej pre región Stredozemného mora. 

Turecku slovenská vláda poskytla v roku 2012 konkrétnu finančnú podporu na pomoc so sýrskymi utečencami a to sumou 35 000 €. V tom istom roku "už na začiatku krízy naša krajina poskytla Sýrii humanitárnu pomoc vo výške 140 000 €, primárne zameranú na utečencov."

Slovenská republika vrámci humanitárnych projektoch poskytla asistenciu Afganistanu, ktorý je domovskov krajinou nemalého množstva utečencov prúdiacich do Európy, a v rámci iných programov poskytla pomoc aj Sýrii a Turecku. Treba však spomenúť, že Sýria, Turecko, Jordánsko a Libanon nie sú medzi prioritnými krajinami Slovenska pre rozvojovú a humanitárnu pomoc.

Dátum zverejnenia analýzy: 13.09.2015
success
error