DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Kaliňák

SMER-SD

A všetci kritizujú Maďarsko, vrátane vás a nikto nekritizuje Grécko.

Kalinák vs. Poliacik o migrácii a azylovej politike - 14.09.2015
Nepravda

Maďarsko bolo skutočne kritizované či už za stavbu ostnatého plotu na svojej južnej hranici so Srbskom alebo za Orbánove vyjadrenia o tom, že súčasná kríza je problémom Nemecka a nie EÚ ako takej. Nie je však pravdou, že by za svoje postupy nebolo v posledných mesiacoch kritizované aj Grécko. Daný výrok označujeme ako nepravdivý.


Grécko je primárnou vstupnou krajinou súčasnej migračnej vlny na územie EÚ, pričom podľa niektorých vyjadrení "zvádza ťažký boj s najhoršou ekonomickou krízou za celé generácie." Hovorkyňa gréckej vlády Olga Gerovassiliová vyhlásila, že  "krajina nemá finančné prostriedky ani infraštruktúru, aby to (prílev utečencov, pozn.) zvládla dôstojne." Práve z tohoto dôvodu sa Grécko rozhodlo požiadať EÚ o finančnú asistenciu na zaistenie humanitárnej pomoci. Začiatkom septembra 2015 sa dočasná grécka vláda vyjadrila, že aktuálne potrebuje 730 miliónov eur na pomoc s viac než 230 000 ľuďmi, ktorí doposiaľ tento rok prišli. 

Grécko bolo kritizované napríklad v auguste zo strany OSN za podmienky v utečeneckých táboroch, grécka polícia bola opakovane kritizovaná za nadmerné použitie sily a najnovšie bola kritizovaná grécka vláda za celkový prístup ku kríze.

Maďarsko však nie je kritizované za nedostatky, ktorých by sa dopúšťalo aj Grécko. Napríklad začiatkom septembra 2015 sa dočkalo kritiky od rakúskeho kancléra Wernera Faymanna za to, že umožnilo utečencom "nastúpiť na vlak v Budapešti vo viere, že ich ten zavezie ku hranici s Rakúskom, avšak tento vlak dorazil do mesta Bicske, ktorom sa nachádza jeden z maďarských azylových táborov." Ďalšie kritiky sa týkali napríklad plánov na stavbu ostnatého plotu.

Dátum zverejnenia analýzy: 13.09.2015
success
error