DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Kaliňák

SMER-SD

V našom tábore v Medveďove, kde sú vlastne zaistení nelegálni migranti, tak po jednom vyhlásení nemeckého predstaviteľa o tom, že berú všetkých sýrskych utečencov, ja by som nenazýval vzburou, búchali ešusmi po stoloch, okamžite chceli ísť, pretože ich Nemci pozvali.

Kalinák vs. Poliacik o migrácii a azylovej politike - 14.09.2015
Zavádzajúce

Dňa 3. septembra sa migranti umiestnení v Útvare policajného zaistenia pre cudzincov Medveďov vzbúrili, avšak nie na popud vyhlásenia nemeckej kancelárky o tom, že Nemecko prijme Sýrskych utečencov, alebo kvôli informáciám o obnovení vlakovej dopravy z Maďarska smerom na západ. Výrok teda hodnotíme ako zavádzajúci.

Ľudia zachytení v Medveďove sa vzbúrili kvôli medializovanej informácii, že Maďarsko začína púšťať za hranice vlaky smerujúce do Rakúska a Nemecka. Nešlo teda primárne o nemecké vyjadrenie o prijatí sýrskych utečencov.
 
SITA informovala o danom incidentne nasledovne:
"Približne 60 ľudí v tábore pre utečencov v Medveďove sa zabarikádovalo v jedálni, zasahovali kukláči i ťažkoodenci, no pri zásahu sa nikto nezranil. Väčšina nelegálnych migrantov pochádzala zo Sýrie a Afganistanu, v tábore čakajú na vyhostenie zo Slovenska. O 13:00 polícia akciu ukončila a kukláčov stiahla. Ako uviedol hovorca ministerstva vnútra Petar Lazarov, vysvetlili im, že ich vrátia späť do Maďarska."

Ozývajú sa však aj tvrdenia, že polícia proti nim použila donucovacie prostriedky, čo následne odštartovalo medializovanú kauzu o hrubom zásahu polície: 
"Ombudsmanka preveruje postup polície voči utečencom v Útvare policajného zaistenia pre cudzincov Medveďov z vlastnej iniciatívy, čo jej umožňuje zákon o verejnom ochrancovi práv. Právnikov svojej kancelárie poverila, aby vykonali prieskum postupu polície voči utečencom umiestneným v tábore Medveďov, a tiež aby preskúmali postup polície z hľadiska obsahu novinárskeho textu, ktorý bol zverejnený v nedeľu 6. septembra."

Čo sa týka vyjadrení nemeckých predstaviteľov, týkali sa výnimky s Dublinského dohovoru, na základe ktorého by žiadosť o azyl mala byť podávaná v krajine na územie ktorej vstúpila daná osoba ako prvé. O tak sýrski utečenci na základe výnimky môžu žiadať aj v iných krajinách, ako napríklad Nemecko. V prospech tejto výnimky prehovorili zástupcovia Nemecka a Francúzska. 

Dátum zverejnenia analýzy: 13.09.2015
success
error