DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Kaliňák

SMER-SD

A teraz je ale dôležité, že keď 14 000 z nich príde do Rakúska, do krajiny, ktorú aj vo všetkých možných štatistikách je tretia najvyššia úroveň, životná úroveň, nepožiadajú o azyl.

Kalinák vs. Poliacik o migrácii a azylovej politike - 14.09.2015
Nepravda

Rakúsko sa vrámci Európskej Únie umiestňuje na štvrtej priečke v rebríčku kvality života, preto aj napriek zohľadneniu toho, že minister Kaliňák odkazuje na počet utečencov, ktorí prekročili maďarsko-rakúsku hranicu v prvý septembrový víkend 2015, tento výrok hodnotíme ako nepravdivý.

Počet 14 000 utečencov potvrdzujú informácie rakúskych predstaviteľov a rovnako aj agentúra AP

Štatistiky portálu Eurostat hovoria, že Rakúsko sa v kvalite života umiestňuje na štvrtej priečke. Pritom Rakúsko je v poradí šiestou krajinou s najvyšším počtom azylantov v prvej polovici roku 2015, čo nie je zanedbateľná pozícia vzhľadom na to, že ho v tomto rebríčku predčili iba Nemecko a Švédsko (ktoré sú primárnymi cieľovými krajinami), Maďarsko (ktoré sa vrámci Balkánskej cesty nachádza ešte pred Rakúskom), a Taliansko spolu s Francúzskom (ktoré sa vysporiadavajú najmä s vlnou zo severnej Afriky).
Je možná aj situácia, že utečenci požiadajú v danej krajine o azyl, a pokračujú v ceste ďalej na Západ (ako napríklad tu), no Rakúsko je krajinou, kde utečenci o azyl žiadajú.

Dátum zverejnenia analýzy: 13.09.2015
success
error