DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Kaliňák

SMER-SD

Nevydierajte matkami s deťmi, keď 90 % (migrantov, pozn.) je mladých mužov.

Kalinák vs. Poliacik o migrácii a azylovej politike - 14.09.2015
Nepravda

Či už mal minister Kaliňák na mysli pomer mužov medzi migrantmi celkovo alebo ich pomer medzi migrantmi na balkánskej ceste, ktorú ďalej v diskusii spomínal, údaj 90% nie je pravdivý ani pre jednu z týchto možností. Krajinou, kde spomedzi migrantov tvorili 90% muži, bolo v júni 2015 Macedónsko, no ani pre túto krajinu už tento údaj nie je aktuálny. Výrok preto hodnotíme ako nepravdivý. 

Počas roka 2015 od januára do septembra prišlo do Európy stredomorskou trasou približne 370-tisíc utečencov. Podľa dostupných údajov najväčšie skupiny tvorili obyvatelia Sýrie (51%), Afganistanu (12%) a Eritrey (8%). Z nich 72% tvorili muži, 13% ženy a 15% deti.

Kaliňák však ďalej v diskusii zdôrazňuje, že mal na mysli balkánsku trasu. Takéto exaktné informácie, podložené relevantnými štatistikami, však nie sú dostupné. Články, v ktorých sa podobne ladené argumenty vyskytujú, sú poväčšine vyhláseniami jednotlivcov (napr. Fico, britský politik Davies).

Naviac podľa informácii, ktoré uvádza UNICEF vo správe z 1. septembra 2015, počet žien a detí prechádzajúcich cez Macedónsko výrazne stúpol najmä v posledných troch mesiacoch:

"Odhadom približne 3 000 ľudí denne prechádza Macedónskou republikou. Jedna tretina z nich sú ženy a deti - v porovnaní s 10 % v júny 2015. Približne 12 % týchto žien je tehotných. Na základe dát Ministerstva vnútra Macedónskej republiky pochádza približne 80 % zo Sýrie, 5 % z Afganistanu a 5 % z Iraku."

Krajinou, do ktorej prichádzajú žiadatelia o azyl balkánskou cestou je Maďarsko. Podľa údajov Eurostat bolo za prvých 6 mesiacov tohto roka 66 785 žiadateľov o azyl, z toho 54 050 bolo mužov všetkých vekových kategórií, čo je vyše 80% a to teda stále nie je 90% mladých mužov, o ktorých hovorí Kaliňák.


Dátum zverejnenia analýzy: 13.09.2015
success
error