DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Kaliňák

SMER-SD

Posledné stretnutie jedného z vrcholových predstaviteľov západnej Európy na jednej prednáške s nelegálnou migrantkou, s dievčaťom, ktoré vyhlásilo, že aj ja chcem mať šťastný život..ale zároveň vyhlásilo, že už má 4 roky rozhodnutie o návrate do svojej krajiny pôvodu. Napriek tomu to nikdy táto krajina nerealizovala.

Kalinák vs. Poliacik o migrácii a azylovej politike - 14.09.2015
Nepravda

Angela Merkelová sa počas svoje návštevy strednej školy v Rostocku zhovárala aj s Reem Sahwilovou, študentkou, ktorá pred 4 rokmi utiekla z Palestíny. Reem a jej rodine skutočne hrozí deportácia, avšak v deň ich vzájomného stretnutia toto rozhodnutie zatiaľ udelené nebolo. Nepodarilo sa nám nájsť mediálne zmienky o inom podobnom prípade, výrok preto hodnotíme ako nepravdivý.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová sa stretla počas diskusie so stredoškolákmi vrámci kampane "Dobrý život v Nemecku". Tu sa zhovárala so 14-ročnou Palestínčankou menom Reem Sahwilová, ktorá prišla do Nemecka z utečeneckého tábora v Libanone spolu s rodinou. Počas tohto obdobia Reem študuje na gymnáziu v Rostocku, no hrozí jej deportácia. Podľa jej vlastných slov má ciele ako každý iný, chce študovať, no je pre ňu nepríjemné vidieť ako si iní užívajú život a ona nemôže. 
Angela Merkelová reagovala odpoveďou, že jej rozumie, no politika je niekedy ťažká a v "palestínskych utečeneckých táboroch sú tisícky a tisícky utečencov, a keď povieme, že môžete všetci prísť, že môžete prísť všetci z Afriky, tak to nezvládneme"

Rovnaké informácie poskytlo hneď niekoľko slovenských informačných portálov ako Denník NSME, či TVnoviny.sk. V žiadnom z nich však niet zmienky o tom, že by už štyri roky mala rozhodnutie o návrate do svojej krajiny. Spomína sa iba toľko, že jej rodine hrozí deportácia. Britský denník The Guardian ešte dopĺňa, že "rozhodnutie o deportovaní Reeminej rodiny zatiaľ vykonané nebolo".

Nemecko sa rozhodlo o spravodlivom rozdeľovaní utečencov po Európe, pretože ako krajina, kam prichádza množstvo migrantov, už nemá dostatočnú kapacitu ponúknuť im azyl. Napriek tomu zatiaľ nepristúpilo k deportácii utečencov späť do krajín pôvodu.

Dátum zverejnenia analýzy: 13.09.2015
success
error