DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Kaliňák

SMER-SD

... už v roku 2008 sme tieto návrhy (na lepšiu kontrolu hraníc a zlepšenie postavenia agentúry FRONTEX, pozn.) dávali...V roku 2008 konkrétne stanoviská máme o tom, že neznižujte rozpočet FRONTEX-u, pretože sa nám to nevyplatí.

Kalinák vs. Poliacik o migrácii a azylovej politike - 14.09.2015
Zavádzajúce

Podobný výrok ministra vnútra R. Kaliňáka overoval Demagog.sk aj v máji (Kaliňák vs. Sulík o migrácii, 31.mája 2015). Z dostupných zdrojov nedokážeme potvrdiť, či Slovensko naozaj vydalo konkrétne stanoviská o tom, aby sa rozpočet neznižoval. Výrok hodnotíme ako zavádzajúci. 


Agentúra FRONTEX slúži na ochranu vonkajších hraníc Európskej únie. Jej rozpočet do roku 2010 stúpal, potom mierne klesol, v súčasnosti však opäť rastie. Rozpočet tejto agentúry bol v roku 2014 (.pdf) 97 miliónov eur, v roku 2015 (.pdf) 114 miliónov eur. Oproti roku 2013 sa mal rozpočet skutočne znížiť o 4,8 milióna eur (.pdf, s.5), napokon bol ale v porovnaní s rokom 2013 zvýšený o 4 milióny eur. V súvislosti s rozpočtom FRONTEX-u sa hovorí len o podfinancovaní, čiže vyčlenení nedostačujúceho množstva prostriedkov a nie o jeho znižovaní. 

Konkrétne stanoviská vtedajšej Ficovej vlády v roku 2008, prípadne v období prvej Ficovej vlády, ktorej súčasťou bol Robert Kaliňák, ktoré by sa týkali návrhov na zlepšenie postavenia agentúry Frontex, zvýšenia jej rozpočtu či zlepšenia kontroly hraníc sa nám nepodarilo dohľadať. Jedine Európska rada, ktorej rokovaní sa vtedy zúčastnil aj premiér Fico, uvádza v záveroch zo svojho rokovania v júni 2007 aj výzvu k: "posilneniu agentúry FRONTEX, vrátane jej finančného, personálneho a technického vybavenia, ako aj k urýchleniu implementácie rýchlych pohraničných zásahových tímov a siete spoločných pobrežných hliadok."
Nejedná sa však o konkrétny návrh zo strany Slovenskej republiky.


Dátum zverejnenia analýzy: 13.09.2015
success
error