DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Kaliňák

SMER-SD

Plus dvíha sa celá vlna, ktorá predovšetkým pochádza z pevninskej časti Ázie, to znamená z Turecka a, samozrejme, zo Sýrie. Takže hlavne z tureckých táborov je ten problém, ktorý dneska v Európe vzniká, nie z Afriky. Z Afriky to je problém, ktorý má Taliansko a Francúzsko, nie táto časť.

Kalinák vs. Poliacik o migrácii a azylovej politike - 14.09.2015
Pravda

Pokiaľ vychádzame z predpokladu, že Robert Kaliňák vo svojom výroku ako "túto časť" označuje našu oblasť strednej Európy, naozaj k nám smeruje hlavný migračný prúd z pevninovej Ázie. Približne dva milióny sýrijských utečencov sú registrované v tureckých táboroch, a časť z nich sa snaží dostať ďalej do Európy. Kaliňákov výrok preto hodnotíme ako pravdivý. 

Utečenci, ktorí smerujú z Afriky a Blízkeho východu, využívajú dve trasy. Kým utečenci zo severnej Afriky využívajú cestu cez Stredozemné more, a dorazia na územie Talianska, Francúzska alebo Malty, utečenci z Blízkeho východu (Sýria, Afganistan) využívajú najmä cestu cez Turecko. Niektoré zdroje, ako napríklad BBC, taktiež uvádzajú jednu minoritnú a jednu majoritnú migračnú trasu z Egyptu cez Stredozemné more do Grécka. V porovnaní s trasami, ktoré smerujú zo severnej Afriky cez Stredozemné more do krajín ako sú Taliansko, Francúzsko či Španielsko, je však tento počet relatívne nízky. Kaliňákovo tvrdenie, že do oblasti strednej Európy prichádzajú ľudia najmä cez Turecko podporujú aj infografiky IOM a údaje Europol.




Do Turecka prišlo veľké množstvo utečencov najmä zo Sýrie, mnohí takíto utečenci však neskôr migrujú aj z Turecka a to najmä kvôli zlým životným podmienkam v tamojších preplnených táboroch, informuje napríklad SME. V súčasnej dobe sa časť Sýrijcov z tureckých táborov dožaduje umožnenia prechodu do Nemecka.

Podľa správy UNHCR z 26. augusta bolo podľa najnovších údajov mimo EÚ registrovaných 4 089 023 sýrijských utečencov, z toho 1 938 999 na území Turecka. Časť týchto utečencov sa následne snaží o presun do krajín EÚ. UNHCR v správe hodnotí, že práve zlepšenie podmienok v táboroch v Turecku, Jordánsku a Libanone môžu pomôcť znížiť počet ľudí žiadajúcich o azyl v EÚ.

Dátum zverejnenia analýzy: 13.09.2015
success
error