DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Béla Bugár

MOST-HÍD

Pán premiér, k nám dokonca aj prišla ďalšia poslankyňa ( reakcia na premiérov výrok, že SMER-u ako jedinému nikdy neodišiel žiaden poslanec parlamentu, pozn.).

Fico vs. Bugár o gréckej kríze a migrantoch - 29.06.2015
Zavádzajúce

Podobný výrok sme overovali 11. mája 2015 O 5 minút 12. Z tohto overovania vyplynulo, že stranu Most-HÍD v minulosti opustil Andrej Hrnčiar, vzdal sa poslaneckého mandátu, vo funkcii bol nahradený a vstúpil do strany SIEŤ. Neskôr sa k strane Most-Híd pridala Lucia Žitňanská. Je teda pravdou, že jedna poslankyňa sa v parlamente k strane Most-Híd pridala, no zároveň z tejto strany predtým aj odišiel jeden poslanec. Výrok preto hodnotíme ako zavádzajúci.

Čo sa týka poslaneckého klubu SMER-SD, po obvinení zo zločinu týrania blízkej a zverenej osoby V. Jánoš (exposlanec za SMER-SD) v marci 2015 zložil mandát poslanca a funkciu straníckeho šéfa v Prievidzi.

Odchod poslancov z vybraných strán 2012-2015


SMER-SDKDHOĽaNOMost-HídSNSSaSSDKÚ-DSNOVA
2012
D.Lipšic, J.ŽitňanskáA.Hlina
2013

M.Ritomská
J.Slota - vylúčenýJ.Kollár, J.Miškov, D.Krajcer, J.Droba, M.ChrenL.Žitňanská, M.Beblavý, M.Vašáryová
2014

M. Huba

A.HrnčiarJ.Mikuš, E. Jurzyca, V.Novotný. M. Dzurinda, I. Mikloš

J.Droba, M.Chren, J.Kollár, D.Krajcer, J.Miškov

2015V. Jánoš - vzdal sa poslaneckého mandátu V máji 2012 vystúpili D.Lipšic a J.Žitňanská z radov KDH. Lipšic kritizoval pravicu pre absenciu politickej vízie a riešenia, pričom takisto poukázal na jej škandály. 27. mája 2012 vystúpili D.Lipšic a J.Žitňanská z radov KDH. V októbri 2012 vystúpil z poslaneckého klubu OľaNO A.Hlina pre nesúhlas so spôsobom fungovania strany a osobným problémom s I.Matovičom. 28. októbra vystúpila M. Ritomská po pripomienkach k vykonávaniu jej mandátu. V máji 2014 vystúpil z OĽaNO Mikuláš Huba. V roku 2014 opustil stranu Most-Híd A.Hrnčiar a vstúpil do Procházkovej strany SIEŤ. V apríli 2013 bol zo strany SNS dvojtretinovou väčšinou hlasov vylúčený jej expredseda J.Slota. V apríli 2013 odišli z SaS neúspešný kandidát na predsedu SaS J.Kollár, bývalý podpredseda J.Miškov a poslanci D.Krajcer, J.Droba a M.Chren. V decembri 2013 odchod zo strany SDKÚ-DS oznámili L.Žitňanská, M.Beblavý a M.Vášáryová.  Pred letom 2014 odišli zo strany I.Mikloš a M.Dzurinda. V decembri 2014 ohlásili odchod zo strany J.Mikuš, E.Jurzyca a V.Novotný. Taktiež v decembri 2014 opustili stranu NOVA J.Droba, M.Chren, J.Kollár, D.Krajcer a J.Miškov. Dôvodom odchodu bolo nenaplnenie cieľa spájať viaceré stredopravé sily a hodnoty v rámci hnutia a strata možnosti presadzovať liberálne hodnoty prostredníctvom vlastnej programovej frakcie.

Dátum zverejnenia analýzy: 28.06.2015
success
error