DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Béla Bugár

MOST-HÍD

Aj tak už máme (do parlamentných volieb, pozn) len, dá sa povedať, dve také rokovania parlamentu, kde ešte sa dajú prijať zákony, to znamená september, október, potom november, december..ak by náhodou boli vrátené niektoré zákony, tak ešte koncom januára máme posledné možnosti opraviť.

Fico vs. Bugár o gréckej kríze a migrantoch - 29.06.2015
Pravda

Výrok Bélu Bugára vychádza z pravidla, že tesne pred voľbami by strany už nemali prijímať zákony, ktoré výrazne ovplyvnia chod krajiny, alebo veľké projekty. Aj keď prijímanie nových zákonov tesne pred parlamentnými voľbami  nezakazuje žiaden zákon, toto pravidlo využívali slovenské ľavicové, aj pravicové strany.

Toto nepísané pravidlo je záležitosť slušnosti a zhovievavosti. voči stranám, ktoré zvíťazia po voľbách. Vo realite sa však často nedodržiava. Po páde vlády v roku 2011 sa súčasný premiér Fico vyjadril (http://www.sme.sk/c/6104066/ficovi-prekaza-ze-pravica-nadalej-prijima-zakony.html), že mu "prekáža, keď pravica naďalej prijíma zákony". V roku 2010 naopak KDH vyzvala (http://aktualne.atlas.sk/opozicia-velke-projekty-sa-neprijimaju-pred-volbami/slovensko/politika/) Roberta Fica, aby tesne pred parlamentnými voľbami neschvaľoval dôležité PPP projekty. 


"Na Slovensku naša 20-ročná demokracia funguje tak, že viac-menej všetky vlády využívali svoje právo vládnuť do poslednej chvíle, (...) Vlády pred voľbami by nemali prijímať žiadne veľké rozhodnutia. Nepatrí sa to. Musia počítať s tým, že môže prísť aj zmena a nemali by vytvárať rozhodnutia, ktoré sa nedajú zvrátiť alebo sú kontroverzné," dodáva (http://aktualne.atlas.sk/opozicia-velke-projekty-sa-neprijimaju-pred-volbami/slovensko/politika/) politologička Darina Malová.


Nasledujúce termíny (http://www.nrsr.sk/web/Static/sk-SK/Schodze/harmonogram_2015-2016.pdf) schôdzí Národnej rady Slovenskej republiky sú naplánované na dni 16. 9. 2015, 10. 11. 2015 a 26. 1. 2016.

Výrok hodnotíme ako pravdivý.

Dátum zverejnenia analýzy: 28.06.2015
success
error