MOST-HÍD
Aj tak už máme (do parlamentných volieb, pozn) len, dá sa povedať, dve také rokovania parlamentu, kde ešte sa dajú prijať zákony, to znamená september, október, potom november, december..ak by náhodou boli vrátené niektoré zákony, tak ešte koncom januára máme posledné možnosti opraviť.
Výrok Bélu Bugára vychádza z pravidla, že tesne pred voľbami by strany už nemali prijímať zákony, ktoré výrazne ovplyvnia chod krajiny, alebo veľké projekty. Aj keď prijímanie nových zákonov tesne pred parlamentnými voľbami nezakazuje žiaden zákon, toto pravidlo využívali slovenské ľavicové, aj pravicové strany.
Toto nepísané pravidlo je záležitosť slušnosti a zhovievavosti. voči stranám, ktoré zvíťazia po voľbách. Vo realite sa však často nedodržiava. Po páde vlády v roku 2011 sa súčasný premiér Fico vyjadril (http://www.sme.sk/c/6104066/ficovi-prekaza-ze-pravica-nadalej-prijima-zakony.html), že mu "prekáža, keď pravica naďalej prijíma zákony". V roku 2010 naopak KDH vyzvala (http://aktualne.atlas.sk/opozicia-velke-projekty-sa-neprijimaju-pred-volbami/slovensko/politika/) Roberta Fica, aby tesne pred parlamentnými voľbami neschvaľoval dôležité PPP projekty.
"Na Slovensku naša 20-ročná demokracia funguje tak, že viac-menej všetky vlády využívali svoje právo vládnuť do poslednej chvíle, (...) Vlády pred voľbami by nemali prijímať žiadne veľké rozhodnutia. Nepatrí sa to. Musia počítať s tým, že môže prísť aj zmena a nemali by vytvárať rozhodnutia, ktoré sa nedajú zvrátiť alebo sú kontroverzné," dodáva (http://aktualne.atlas.sk/opozicia-velke-projekty-sa-neprijimaju-pred-volbami/slovensko/politika/) politologička Darina Malová.