DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

Malta to (odmietnutých žiadateľov o azyl a ich návrat do krajiny, pozn.) rieši transportom, lietadlami.

Fico vs. Bugár o gréckej kríze a migrantoch - 29.06.2015
Pravda

V dostupných zdrojoch sa špecificky neuvádza spôsob, akým Malta dopravuje odmietnutých žiadateľov o azyl naspäť do krajín pôvodu, aj keď možno usúdiť, že keďže Malta je ostrov, môže týchto ľudí prepravovať letecky(čo je pravdepodobnejšie vzhľadom k dhším vzdialenostiam) alebo lodnou dopravou. Existuje program Asistovaného dobrovoľného návratu a reintegrácie, na ktorom sa Malta podieľa podporovaním a finančnou pomocou pre úspešné navrátenie a zaradenie migrantov do spoločnosti v ich krajinách, pod ktorý spadá aj ich transport. Výrok preto hodnotíme ako pravdivý.

Immigration Act (1970) umožňuje zadržanie všetkých osôb, na ktoré sa vzťahuje príkaz na vysťahovanie z krajiny (removal order). Poďla tohto príkazu budú osoby, na ktoré sa takýto príkaz vzťahuje, zadržané až do ich odchodu. Na to aby sa na osobu tento príkaz mohol vzťahovať, musí byť najskôr označený ako "nedovolený (prohibited) migrant", kategóriou danou Immigration Act. Na základe medzinárodných zákonov o ľudských právach a zákone o utečencoch, takisto ako aj maltskom zákone o utečencoch, žiadatelia o azyl nemôžu byť deportovaní ani vyhostení až do času, kým bolo vydané konečné rozhodnutie o ich požiadavkach, čo by znamenalo, že nie je nutná ich medzinárodná ochrana. Podľa správy UNHCR z 2013 (.pdf, s.33) je väčšina žiadateľov o azyl na Malte vystavená dlhému obdobiu (až pol roka) zadržiavania bez adekvátnych možností efektívne namietať tomuto zadržaniu.

Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM) v spolupráci s Maltou (Ministerstvo pre domáce záležitosti a národnú bezpečnosť) sa podieľa na programe RESTART projektu Asistovaného dobrovoľného návratu a reintegrácie (AVRR) migrantov do krajín ich pôvodu. Činia tak v prípade migrantov, ktorí sú neschopní alebo neochotní zostať na Malte, teda neúspešných žiadateľov o azyl. Títo migranti benefitovali z možnosti dobrovoľne a bezpečne s dôstojnosťou sa navrátiť do domovskej krajiny, pričom s podporou IOM boli schopní sa znovu zaradiť do spoločnosti. Od júla 2013 do 2014 sa pod programom RESTART IV bolo umožnené  dokopy 72 migrantom vrátiť sa. Väčšina z nich boli občania sub-saharských krajín, najmä Nigérie, Ghany a Mali. Počas roka 2014 bolo na Malte zistených 991 ilegálnych prisťahovalcov, z ktorých 61% boli z Afriky a takmer 27% z Ázie. Z týchto 173 bolo navrátených do tretích krajín, najmä Nigérie.

Správa Štatistického úradu Malty(.pdf, s.1) hovorí o úspechu tohto programu- zmenšení počtu migrantov, ktorí dosiahli brehy Malty a zároveň boli nevhodný pre azyl. Celkový počet takýchto ľudí, ktorí nárok na azyl nemali, bol v roku 2014 569 ľudí. Čo sa týka žiadostí o azyl, až okolo 70% žiadateľov dostalo pozitívnu odpoveď. Najväčšou skupinou utečencov boli Lýbijčania. 
Celkovo teda možno usúdiť, že skutočnosť, že Malta vracia migrantov, ktorý ani teoreticky nespĺňajú podmienky pre azyl, spôsobila, že celkový počet takýchto migrantov, ktorí sa aj tak snažia doplaviť sa na ostrov, sa rapídne znížil.

Dátum zverejnenia analýzy: 28.06.2015
success
error