DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

Dnes, ja si myslím, že Slovensko sa vnútorne dohodlo. Opozícia, aj vládna väčšina sa dohodli, že povinné kvóty nemôžu byť...Dokonca podľa ústavného zákona som bol zaviazaný takýmto mandátom.

Fico vs. Bugár o gréckej kríze a migrantoch - 29.06.2015
Pravda

Podľa ustanovení ústavného zákona č. 397/2004 bol premiér Fico povinný na summite EÚ riadiť sa vôľou Národnej rady, ktorú tá vyjadrila svojim hlasovaním a vyhlásením, a teda zastávať stanovisko odporujúce zavedeniu kvót migrantov v členských štátoch EÚ. Výrok preto hodnotíme ako pravdivý.

Premiér odkazuje na ústavný zákon 397/2004(.pdf). Článok 2 tohto zákona hovorí:

"(3)Národná rada Slovenskej republiky môže schvaľovať stanoviská Slovenskej republiky aj k ďalším záležitostiam Európskej únie, ak ju o to požiada vláda alebo najmenej pätina poslancov Národnej rady Slovenskej republiky.
(4) Ak Národná rada Slovenskej republiky schváli návrh stanoviska Slovenskej republiky, člen vlády je týmto stanoviskom viazaný pri zastupovaní Slovenskej republiky v príslušnom orgáne Európskych spoločenstiev a Európskej únie. Ak sa Národná rada Slovenskej republiky nevyjadrí k návrhu stanoviska Slovenskej republiky do dvoch týždňov od jeho predloženia alebo ak Národná rada Slovenskej republiky neschváli návrh stanoviska Slovenskej republiky a zároveň neschváli v danej veci iné stanovisko, člen vlády je viazaný návrhom stanoviska Slovenskej republiky.
(5) Člen vlády sa môže od stanoviska Slovenskej republiky alebo od návrhu stanoviska podľa odseku 4 odchýliť len v nevyhnutnom prípade a so zreteľom na záujmy Slovenskej republiky; v takom prípade je povinný o tom bezodkladne informovať Národnú radu Slovenskej republiky a takýto postup odôvodniť. Člen vlády môže požiadať Národnú radu Slovenskej republiky o zmenu stanoviska Slovenskej republiky
."

Ako informuje SITA: " Rozpravu k riešeniu migračných výziev navrhol zaradiť do programu schôdze predseda parlamentu Peter Pellegrini (Smer-SD) po dohode s poslancami a členmi vlády."

Národná rada v hlasovaní z 24. júna odhlasovala odmietnutie Slovenska prijať povinné kvóty prerozdeľujúce migrantov z Afriky a Ázie medzi jednotlivé štáty EÚ. Zo 128 prítomných poslancov hlasovalo 125 v prospech návrhu na odmietnutie kvót. Za odmietnutie kvót teda hlasovali aj poslanci opozície aj tí z vládnej strany SMER.
Vo vyhlásení NR SR (.pdf, s. 2) sa uvádza: "Národná rada Slovenskej republiky (e) odmieta zavedenie povinných kvót ako nesystémové riešenia v súvislosti s presídľovaním alebo premiestňovaním migrantov, ako aj akékoľvek spochybnenia základného piliera schengenského systému, ktorým je princíp voľného pohybu osôb." 

Podľa vyššie spomínaného ústavného zákona bol teda premiér pri rokovaniach na pôde EÚ viazaný poslúchnuť vôľu Národnej rady.

Dátum zverejnenia analýzy: 28.06.2015
success
error