DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Béla Bugár

MOST-HÍD

Grécko dostalo šancu (v podobe záchranného programu pod dohľadom Trojky, pozn.) a pred 5 rokmi aj začali plniť, takisto ako Írsko a Portugalsko. Írsko, Portugalsko pokračovalo.

Fico vs. Bugár o gréckej kríze a migrantoch - 29.06.2015
Pravda

Bugár hovorí o roku 2010, kedy sa v máji rozhodlo o tom, že sa sa ministri financií eurozóny spoja s Medzinárodným menovým fondom a poskytnú Grécku finančnú pomoc. Medzi ďalšie krajiny, ktorým bola poskytnutá pomoc patrili, Španielsko, Portugalsko, Írsko, Cyprus. Výrok hodnotíme ako pravdivý.


Pod pojem "trojka" patrí Európska komisia, Európska centrálna banka a Medzinárodný menový fond.

Grécku bolo v máji 2010 vyčlenených 110 miliárd eur, z ktorých bolo 80 miliárd od štátov eurozóny. Peniaze boli určené na podporu reforiem a obnovenie gréckeho hospodárstva.

Pre Španielsko bolo vyčlenených 100 miliárd Eur vo forme pôžičiek, ktoré boli určené na ozdravenie bankového sektora v krajine.

„Írsko získalo v období od decembra 2010 do decembra 2013 pôžičku vo výške 85 miliárd EUR z prostriedkov záchranných fondov Únie, Medzinárodného menového fondu, Spojeného kráľovstva, Švédska a Dánska. Tieto peniaze boli určené na obnovenie írskych verejných financií a ozdravenie hospodárstva po kolapse jeho najväčších bánk.
Zásadné reformy Írska na obnovenie verejných financií a oživenie hospodárstva priniesli ovocie. V januári 2014 sa Írsko stalo prvou krajinou eurozóny, ktorá úspešne zavŕšila program makroekonomických úprav,“
 informuje stránka Európskej komisie.

V roku 2011, tiež v máji bolo Portugalsku odsúhlasených 78 miliárd eur. Financovať sa z nich mal rozpočtový deficit, peniaze mali znížiť nezamestnanosť, ozdraviť bankový sektor, či napomôcť reformám pri stimulácií hospodárskeho rastu. Portugalsku sa neskôr podarilo dosiahnuť rozpočtový prebytok.

V apríli požiadal o pôžičku aj Cyprus. Išlo o 10 miliárd Eur. Úplne vyplatené im budú až v roku 2016, sú určené, tak ako aj pri ostatných krajinách, pre banky,na podporu reforiem a hospodárstva a tiež v oblasti verejných financií.

Dátum zverejnenia analýzy: 28.06.2015
success
error