DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

ale podľa nálad, ktoré vidíme aj medzi ministrami financií, už tu nie je záujem sa s Gréckom hrať

Fico vs. Bugár o gréckej kríze a migrantoch - 29.06.2015
Neoveriteľné

Ministri financií eurozóny ukoncili vo štvrtok 25.6 rokovania o otázke Grécka bez dohody, kedže medzi Gréckom a dalšími clenmi eurozóny panovali velké rozdiely v otázke riešenia problémov v ekonomike. Dalšie stretnutie Euroskupiny bolo preto naplánované na sobotu 27. júna. Ministri financií eurozóny však nepredlžili v sobotu záchranný program pre Grécko, co podla denníka SME potvrdil predseda Euroskupiny Jeroen Dijsselbloem.

Pochybnosti o úspechu rokovaní dali najavo niektorí ministri. Podla nemeckého ministra financií Wolfganga Schäublea: "Grécko neurobilo žiadny krok smerom dopredu, skôr spät" pricom dodal, že: "Atény neprišli s nicím novým a rozdiely sa skôr zväcšili než naopak". Agentúra Reuters upozornila na názor ministra financií Petra Kažimíra  „Som skôr skeptický, že uspejeme, aby sme dohodli všetky detaily ohladom Grécka zajtra na euroskupine, sú obmedzenia a hodiny tikajú“
Skeptickí sú aj analytici, Marc Ostwald z ADMM Investor Services pre Guardian povedal, že je „nepravdepodobné, že by sa dohodli na krátkodobej dohode“.

Aj napriek skeptickým vyjadreniam niektorých ministrov o uzavretí dohody s Gréckom nemáme doteraz žiadne informácie, ktoré by potvrdzovali ich odmietavé postoje voci Grécku a ani ich nezáujem sa s Gréckom nadalej "hrat",co môžme chápat ako nevôlu ustupovat ci dalej rokovat s Grékmi, ako uvádza predseda vlády R. Fico. Výrok preto hodnotíme ako neoveritelný. 


Dátum zverejnenia analýzy: 28.06.2015
success
error