DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

Predchádzajúca vláda prijímala veľmi nepopulárne, ťažké opatrenia, ktoré však naštartovali grécku ekonomiku a ozdravili verejné financie.

Fico vs. Bugár o gréckej kríze a migrantoch - 29.06.2015
Pravda

Bývalý grécky minister Antonis Samaras a jeho vláda prijali reformné opatrenia, ktoré boli medzi ľuďmi nepopulárne, no aj vďaka nim boli dosiahnuté určité ekonomické úspechy, čo dokazujú aj nižšie uvedené hodnoty ekonomických ukazovateľov. Za predchádzajúcej vlády rástla zamestnanosť a HPD a výnosy, ktoré požadovali investori klesala (teda požičiavanie lacnelo od maxima v roku 2011). Výrok preto hodnotíme ako pravdivý.

Grécko, ktoré ťažili obrovské dlhy dalo ešte za premiéra Papandreou(ktorého Samaras nahradil v roku 2012) prísľub, že v roku 2012 zníži deficit rozpočtu pod 3% HDP z predchádzajúcich 12,7 percenta HDP. 
Najdôležitejšie uskutočnené reformy a pokrok v nich zhŕňa napríklad INEKO.

Rozpočet bol dôležitou podmienkou v rámci snáh Grécka presvedčiť veriteľov, aby pre krajinu poskytli ďalšiu pôžičku, bez ktorej by Grécko zbankrotovalo. Dokument bol schválený v roku 2012, len štyri dni po samostatnom balíčku úsporných opatrení na nasledujúce dva roky a obsahoval šetrenie na strane výdavkov aj zvyšovanie daní. 

V rámci daňovej reformy Grécky parlament v januári roku 2014 schválil ďalšie zvyšovanie daní, ktorými chcel zvýšiť daňové príjmy v rokoch 2013 a 2014 o 2,5 mld. eur. Medzi opatreniami bolo aj znižovanie počtov zamestnancov školských stráží, mestských policajných zborov a ďalších štátnych úradníkov. Návrh zákona vtedajšej gréckej vlády tiež potenciálne zavádza daň z luxusu, ktorá by sa vyberala za domy s bazénmi a od majiteľov superluxusných áut, a ktorá by mala štátu priniesť 100 mil. eur ročne.

V januári roku 2014 počas slávnostného kultúrneho ceremoniálu pri príležitosti gréckeho prebratia predsedníctva EÚ grécky premiér A. Samaras oznámil, že v ekonomickej oblasti nastal potrebný prelom. podľa OECD Grécko dosiahlo najlepší rozpočtový rast a v roku 2013 bolo prvé pri implementácii štrukturálnych reforiem, čo sa odzrkadlilo aj na návrate dôvery na finančných trhoch. Situácia Grécka sa vtedy voči predošlým rokom výrazne zmenila a znamenala zmenu k lepšiemu.

Nasledujúce grafy ukazujú rast/pokles hrubého domáceho produktu Grécka- ten dosahoval rast za predchádzajúcej vlády a pokles za súčasnej vlády. Takisto ukazuje vývoj nezamestnanosti- klesala počas predchádzajúcej vlády, v súčasnosti stúpa.

Vývoj dôležitých ukazovateľov gréckej ekonomiky:

Zdroj: Prebraté od M.Lehutu, ekonomického analytika TREND-u

Dátum zverejnenia analýzy: 28.06.2015
success
error