DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Béla Bugár

MOST-HÍD

Všimnite si teraz, ako reaguje napríklad európska burza na to, že môže dôjsť ku Grexitu, to znamená, môže dôjsť k tomu, že Grécko odíde z eurozóny. Pomaličky nič. Oveľa viac reaguje napríklad na čínske pohyby.

Fico vs. Bugár o gréckej kríze a migrantoch - 29.06.2015
Nepravda

Mnohí investori ostávajú optimistickí a dúfajú, že nakoniec dôjde k dohode s Gréckom, aby sa zabránilo jeho odchodu z eurozóny. 26. júna po vyhlásení referenda gréckym premiérom o prijatí návrhu medzinárodných veritelov na riešenie dlhovej krízy krajiny však trhy zareagovali výrazne. Je pravdou, že európska burza reaguje výrazne na cínske pohyby, avšak treba poznamenat, že v nedávnej dobe boli takéto reakcie spojené takisto aj s obavami o nesplatení dlhu Grécka a prípadnom Grexite. Výrok hodnotíme ako nepravdivý. 

Potom, ako 26.júna grécky premiér A.Tsipras vyhlásil na 5.júla 2015 referendum o prijatí/neprijatí návrhu medzinárodných veritelov na riešenie dlhovej krízy krajiny, Európska komisia (EK) vtedy vyhlásila, že nepredloží nové návrhy na riešenie gréckej dlhovej krízy. EK zároven schválila zavedenie kapitálových kontrol z dôvodov zachovania financnej stability, v Grécku došlo tiež k uatvoreniu bánk. 

"Akciové trhy

Európske akciové trhy zatvárali v piatok 26. júna prevažne mierne v zelenom, ked výnimkou bol len britský index FTSE 100, pricom investori vyckávali pred víkendovými rokovaniami Grécka s jeho veritelmi, pricom ocakávania boli zväcša pozitívne. 

Dlhopisové trhy

Európske vládne dlhopisy v piatok klesali, ked investori vo viere v úspešné víkendové vyriešenie gréckej dlhovej krízy upúštali od bezpecných vládnych dlhopisov silných ekonomík. Klesali aj americké vládne dlhopisy, pricom výnosy vládnych dlhopisov s dlhou maturitou narástli na 9-mesacné maximá a výnos 10-rocných vládnych dlhopisov stúpol na maximum zo septembra minulého roka. Rovnako ako v Európe aj v USA investori verili, že Grécko sa s veritelmi dohodne, co spôsobilo spomínané výpredaje na dlhopisových trhoch.

Komoditné trhy

Zlato v piatok len prešlapovalo na mieste a nakoniec zatvorilo s nepatrným rastom v okolí zelenej nuly, co sa dá pripísat miernej korekcii žltého kovu, ktorý predtým klesol na svoje trojtýždnové minimum. Ropa ukoncila piatkové obchodovanie takmer bez zmeny, ked jej ostatný nárast zastavila správa od spolocnosti Baker Hughes, ktorá poukázala na pokles poctu ropných súprav už ôsmy mesiac v rade. Energetické spolocnosti však minulý týžden uzavreli len tri ropné súpravy, co je najmenej za ostatných pät týždnov.

Devízové trhy

Euro voci doláru v piatok v prvej polovici dna len prešlapovalo na mieste, avšak neskoršie slová gréckeho premiéra Alexisa Tsiprasa, ktorý odmietol návrh z dielne veritelov poslal euro pod hladinu 112 dolárových centov, kde sa královský menový pár po ostatné dni obchodoval."

Zdroj: www.nextfuture.sk (overené k 30.6.2015)

29. júna (teda až po tom, co Bugár povedal tento výrok) ratingová spolocnost Standard & Poor's interpretovala rozhodnutie usporiadat referendum ako indikátor toho, že Tsiprasova vláda uprednostní domácu politiku pred financnou a ekonomickou stabilitou a clenstvom v eurozóne. Pravdepodobnost odchodu Grécka z eurozóny zvýšili na 50 percent. 

Európske akciové trhy aj spolocná mena sa výrazne prepadli- nemecký DAX stratil 3.6%, francúzsky CAC-40 3.7%, španielsky IBEX-35 4.6% a britský FTSE 100 1.97 %.

Mnohí investori nadalej zostávajú optimistickí a dúfajú, že nakoniec dôjde k dohode s Gréckom, aby sa vyhlo odchodu z eurozóny. Relatívny klud odráža rastúce presvedcenie investorov o tom, že grécka kríza v súcasnosti nepredstavuje pre eurozónu existencnú hrozbu v takom rozmere ako pred tromi rokmi. 

Co sa týka reakcií trhov na cínske pohyby, 17. apríla 2015 Európske akciové trhy poklesli ako následok správ o zmenách regulácii na cínskom trhu s futuritami. Tieto opatrenia však súviseli takisto s obavami o nesplatení dlhov Grécka. Nemecký DAX zažil svoj najhorší týžden od novembra 2011, pricom The Stoxx 600 žažil svoj najväcší prepad od decembra 2014. 20. apríla trhy už rástli po tom, ako opadli obavy zo spomalujúcej cínskej ekonomiky (najnižší štvrtrocný rast od financnej krízy 2008). 

Dátum zverejnenia analýzy: 28.06.2015
success
error