DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

Ale ak dnes grécky premiér hovorí svojim ľuďom, povedzte veriteľom, že nie, nezmeníme sa, nebudeme inak sa správať finančne a ekonomicky, je preto vysoká pravdepodobnosť, že v referende ľudia odmietnu to, čo navrhuje Európska komisia, Európska centrálna banka a Medzinárodný menový fond.

Fico vs. Bugár o gréckej kríze a migrantoch - 29.06.2015
Neoveriteľné

Grécky premiér Tsipras vyzýva svojich občanov, aby v referende, ktoré sa uskutoční 5.júla, odpovedali "nie" na otázku o tom, či by malo Grécko pristúpiť na dohodu predloženú svojimi veriteľmi.Najnovšie prieskumy, ktoré však nemusia byť presné, uakzujú, že viac ako polovica Grékov by hlasovala za dohodu s veriteľmi. Súčasne predpoklad či pravdepodobnosť toho, že by Gréci v referende odmietli dohodu s veriteľmi, teda nie je úplne vysoká, no aj analytici sa zhodujú, že predpovedať výsledky hlasovania je zložité. Výrok preto hodnotíme ako neoveriteľný.

Grécky parlament v nedeľu schválil návrh predsedu vlády na vypísanie referenda, ktoré sa uskutoční v nedeľu 5. júla. Tsipras a jeho vláda vyzýva občanov, aby v referende hlasovali proti návrhom veriteľov. "Podľa jeho názoru, "nie" v referende posilní postavenie Grécka na rokovaniach s veriteľmi," informoval denník SME.

Bývalý grécky premiér Antonis Samaras  vyhlásil, že referendum bude znamenať koniec existencie Grécka v eurozóne. "Referendum problém nevyrieši. Osudom našej krajiny je zostať v eurozóne," zdôraznil Samaras na pôde parlamentu. Podľa vyjadrenia šéfky Medzinárodného menového fondu (MMF) Christine Lagardeovej nebude Grécke referendum platné, keďže záchranný program pre Grécko vyprší už 30. júna. 

Predpovedať výsledky hlasovania v referende je podľa analytikov náročné.
Ako informoval denník SME, existuje niekoľko možných variánt výsledkov hlasovania. Jedna z možností je, že hlasovanie sa v konečnom dôsledku vôbec neuskutoční, no taktiež sa objavujú názory, že Grécko zahlasuje za pomoc. 
Podľa najnovšieho prieskumu inštitútu Alco, na ktorom sa zúčastnilo približne tisíc respondentov, až 57% Grékov súhlasí s dohodou s veriteľmi, pričom iba 29% by hlasovalo za ukončenie rokovaní. 

Európska komisia, Európska centrálna banka (ECB) a Medzinárodný menový fond (MMF) čoraz jasnejšie tlačia na grécku vládu, aby sa rozhodla medzi úspornými opatreniami a odchodom z eurozóny, pričom požadujú pokračovanie v doterajších úsporných opatreniach - zvyšovanie nepriamych daní, daňovú reformu s ďalším znižovaním dôchodkov, či privatizáciu základnej infraštruktúry.






Dátum zverejnenia analýzy: 28.06.2015
success
error