DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

Grécko je zadĺžené, Grécko dostalo veľkú finančnú pomoc v minulosti a vláda Tsiprasa, ktorá nastúpila, odmieta plniť záväzky, ktoré Grécko predtým na seba prevzalo. Grécko bolo na dobrej ceste, hospodársky rast, plnenie finančných záväzkov. Došla však absolútne populistická politická strana, ktorá povedala, že to robiť nebude.

Fico vs. Bugár o gréckej kríze a migrantoch - 29.06.2015
Pravda

Grécko je v súčasnosti zadĺženou krajinou, ktorá počas pôsobenia predchádzajúcej vlády dosahovala určitý rast, no po nástupe súčasnej vlády strany Syriza sa opäť makroekonomické ukazovatele Grécka zhoršili. Výrok preto hodnotíme ako pravdivý.

Premiér Robert Fico vo výroku o Grécku vychádzal zo základných makroekonomických údajov Grécka, údajoch svetových identifikátorov o výške gréckeho dlhu a stanov politickej strany Syriza.


Výška gréckeho dlhu sa vyšplhala na 360 miliárd €. V tejto položke sa nachádzajú pôžičky od samostatných krajín Eurozóny, celkový objem prostriedkov z Eurovalu (EMS + EFSF), pôžičky od iných krajín sveta a aj Pôžička od Medzinárodného menového fondu. Prehľad pôžičiek a jednotlivých dlhov je možné nájsť tu.

Strana Syriza sa dostala k moci parlamentnými voľbami, ktoré boli vypísané predčasne kvôli trikrát neúspešnej voľbe prezidenta. Podľa gréckej ústavy po trikrát neúspešnej voľbe prezidenta nasledujú parlamentné voľby. 

Tie 25. januára 2015 vyhrala Syriza (Strana radikálnej ľavice) s programom, ktorý bol v porovnaní s programom predchádzajúcej strany vo viacerých bodoch odlišný:
a) odpísať väčšiu časť dlhu, tak ako to bolo urobené v Nemecku v roku 1953, aby sa Grécko stalo znovu udržateľným;
b) uvoľnenie podmienok zo strany ECB vyplývajúcich pre EU;
c) zvýšenie verejných investíií (o 4 miliardy €);
d) postupné zvyšovanie platov a dôchodkov;
e) podpora energetickej zásoby malým a stredným podnikateľom;
f) dobudovanie welfare a právneho štátu;
g) podpora mladých vedcov.

Grécka strana Syriza, ktorá vedie súčasnú vládu, bola viacerými odbornými publikáciami označovaná za populistickú.
Predchádzajúca Samarasova vláda sa snažila plniť prísne požiadavky, ktoré vyplývali z gréckych finančných záväzkov.

Podľa viacerých makroekonomických identifikátorov môžeme vidieť, že situácia sa pre Grécko v roku 2014 výrazne zlepšila, oproti minulý rokom. Po nástupe Syrizy sa údaje prestali zlepšovať, alebo sa výrazne zhoršili, napríklad:
- HDP


Dátum zverejnenia analýzy: 28.06.2015
success
error