DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

1. januára 2020 má Ukrajina stratiť status tranzitnej krajiny. Slovenský plynovod má kapacitu 90-100 miliárd metrov kubických plynu. My tento plynovod dnes možno využívame na 60 %. V prípade, že by došlo k úplnému prerušeniu dodávok plynu cez Ukrajinu, tak po slovensky povedané, tento plynovod vyschne a my prídeme o obrovské zdroje ktoré získavame na rôznych poplatkoch.

GlobSec 2015: Dynamic Visegrad - 23.06.2015
Zavádzajúce

Robert Fico opakuje výrok, ktorý použil 7. júna 2015. Rovnako ako vtedy, aj teraz ho hodnotíme ako zavádzajúci.

Maximálna kapacita slovenského plynovodu je vyše 90 miliárd metrov kubických, Ficov odhad tak môžme považovať za pravdivý. Napriek reálne hroziacej situácii neobnovenia zmluvy o tranzite plynu do Európy cez Ukrajinu v roku 2019, ktoré naznačujú vyjadrenia Gazpromu a ruskej vlády, nie je isté, že táto zmena by znamenala aj zastavenie prepravy plynu cez Slovensko. V prípade výpadku možno použiť reverezný tok, ktorý zabezpečí prísun plynu aj na Slovensko a aj v súčasnosti je využívaný na prepravu plynu zo Slovenska do Ukrajiny. Takisto plán výstavby nového plynovodu Ruskom v Čiernom mori, ktorý obíde Ukrajinu, ráta s napojením na plynovod Eastring ktorý bude prechádzať cez Slovensko. Navyše, podľa správy SITA by Gazprom musel platiť transportné poplatky Slovensku až do roku 2028 aj v prípade, ak by cez našu infraštruktúru plyn netiekol, ako to vyplýva z platnej zmluvy. Výrok ako celok hodnotíme ako zavádzajúci.

Kapacita prepravnej siete Eustream, ktorá umožňuje tranzit plynu z Ruska cez Ukrajinu na Slovensko, je viac ako 90 miliárd kubických metrov zemného plynu, pričom jej dĺžka dosahuje 2270 km. Podobný výrok Roberta Fica sme overovali v relácii V politike z dňa 7. septembra 2014. Na základe posledných dostupných údajov sa ročne cez slovenský plynovod prepraví okolo 60 miliárd metrov kubických zemného plynu. Podľa výročnej správy Eurostream z roku 2014 (.pdf, s.8) sa plynovodom cez Slovensko prepravilo celkovo 46,5 mld metrov kubických (z toho spotreba Slovenska je 5,6 mld). ) zemného plynu, pričom viac ako 90 percent bolo zrealizovaných pre medzinárodných zákazníkov. Zemný plyn prepravovaný cez slovenský plynovod pochádza z Ruskej federácie a prichádza k nám z Ukrajiny.V prípade výpadku dodávok zemného plynu cez Ukrajinu je možné dodávky nahradiť reverzným tokom z Česka alebo na základe diverzifikačných zmlúv SPP s nemeckou spoločnosťou E.ON Rutrgas, ale taktiež aj z Rakúska alebo Talianska. Viac sme overovali V politike z dňa 19. októbra 2014.

Rusko 3. júna 2015 oznámilo svoj zámer stavať plynovod po dne Čierneho mora do Turecka, ktorým by obišlo Ukrajinu, s ktorou neplánuje uzavrieť novú dohodu o tranzite plynu do Európy po vypršaní súčasnej zmluvy v roku 2019. Následne ním plyn pošle ďalej na Balkán, do Grécka a Talianska. Slovensko má záujem z Balkánu časť plynu ďalej prepravovať cez projekt Eastring cez Bulharsko, Rumunsko, Maďarsko až do slovenských potrubí a ďalej na západ. V diskusii Robert Fico zdôrazňoval význam tohto projektu a uviedol, že ho predstavil aj počas svojej oficiálnej návštevy. Projektu Eastring sme sa venovali už v minulosti, napríklad v relácii O5m12 22. februára. Počiatočná kapacita by mala byť 10 miliárd metrov kubických.

Čo sa týka poplatkov na transport plynu cez Slovensko, SITA vydala začiatkom júna správu, z ktorej vyplýva, že Gazprom by musel platiť Slovensku poplatky do roku 2028 aj v prípade, ak by plyn cez naše územie netiekol. 

"Gazprom má so slovenským Eustreamom tranzitný kontrakt postavený na pravidle "dodávaj alebo plať", ktorý je uzavretý do roku 2028. Tento kontrakt zaväzuje ruský plynárenský koncern platiť tranzitné poplatky minimálne za 50 mld. metrov kubických plynu ročne aj v prípade, že komodita sa cez infraštruktúru Eustreamu dodávať nebude."

Dátum zverejnenia analýzy: 01.07.2015
success
error