Generácia detí, pod ktorú sa mali tieto zmeny priaznivo podpísať, už má za sebou desať rokov povinnej školskej dochádzky. A v medzinárodnom porovnaní, žiaľ, dosahuje v mnohých ohľadoch podpriemerné výsledky.
Podľa posledného zverejneného testovanie PISA z roku 2012 sa slovenskí žiaci nachádzajú pod priemerom krajín OECD vo všetkých skúmaných kategóriách.Výrok hodnotíme ako pravdivý.
Prehľad najvýznamnejších zákonov v školstve prináša Centrálny informačný portál rezortu školstva. Pred dvanástimi rokmi- v roku 2003, bol zavedený Zákon č. 597/2003 o financovaní základných škôl, stredných škôl a školských zariadení. Tento zákon platí dodnes, niekoľkokrát bola prevedená jeho novelizácia.
Najkomplexnejšie výsledky školstva poskytuje štúdie OECD PISA. Táto sa zameriava na schopnosť študentov pracovať s informáciami, nie na ich teoretické vedomosti. Posledné testovanie prebehlo v tomto roku (2015) no jeho výsledky ešte neboli zverejnené. Posledné dostupné testovanie prebehlo v roku 2012. Slovenský študenti sa celkovo umiestnili tesne pod priemerom OECD na 35. mieste (.pdf, s. 5).
Jedným z ukazovateľov merania PISA je porozumenie čítaného textu. Slovenskí žiaci dosiahli v tomto teste (s. 5) 463 bodov, pričom priemer bol 496 bodov.
Druhé meranie sa zameriava na matematickú gramotnosť žiakov. V roku 2012 (s. 5) mali naši študenti 482 bodov, čo je pod priemerom, ktorý bol 494 bodov.
Tretím predmetom, ktorý sa porovnáva sú prírodné vedy. Slovenskí školáci dosiahli v roku 2012 (s. 5) 471 bodov, čo je o 30 menej ako priemer OECD.
Slovensko je účastníkom testovania od roku 2003 a výsledky našich žiakov v rôznych predmetoch sa pohybujú stále na približne rovnakej úrovni, takže sa nedá hovoriť o zásadnej zmene. Posledné testovanie prinieslo zatiaľ najhoršie výsledky nášho školstva.