DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Andrej Kiska

Za ľudí

Stali sme sa európskymi rekordérmi v dĺžke zavádzania systému DRG, spravodlivej platby za diagnózu.

Správa o stave krajiny - 18.06.2015
Pravda

Prvé snahy o zavedenie systému DRG na Slovensku sa vynorili už v roku 1995 a momentálne sa jeho kompletná implementácia odhaduje na roku 2016. Žiadnej inej krajine EÚ tento proces netrval viac než 21 rokov a preto hodnotíme výrok ako pravdivý.

Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou o systéme DRG a jeho význame informuje nasledovne:

"DRG (Diagnoses Related Groups - skupiny súvisiacich diagnóz) je systém, ktorý vyhodnocuje činnosť nemocníc, efektivitu využívania diagnostiky, liečby a svojich služieb. 
Slovensko je jedinou krajinou EÚ, ktorá DRG systém nemá zavedený. Koncepciu zabezpečenia a zavádzania DRG systému, ktorú vypracoval úrad, schválila vláda SR na svojom zasadaní 6. júla 2011.   

DRG je klasifikačný systém. Umožňuje zatriediť prípady hospitalizácií podľa diagnóz + diagnostických a liečebných výkonov do skupín s podobným klinickým priebehom a s podobnými ekonomickými nákladmi."

Občianske združenie Slovenský pacient uvádza na svojej stránke takmer celú históriu systému DRG v súvislosti s jeho zavedením na Slovensku:

"Prvé konkrétne snahy o implementáciu DRG na Slovensku sa datujú do obdobia rokov 1995 – 1997. V rámci projektu PHARE „Ekonomizácia nemocníc“ sa ministerstvo zdravotníctva, nemocnice a zdravotné poisťovne podieľali na prácach, ktoré sa mali stať súčasťou objektívnejšieho úhradového  mechanizmu nemocníc na báze paušálnych platieb za diagnózu.

 Zavedenie DRG systému sa posunulo o dva roky, fungovať má od 1. januára 2016."

Systém DRG teda na Slovensku ešte zavedený nie je. Týždenník Trend začiatkom roku 2014 informoval o už spomínanom presune kompletného zavedenia:
"Podľa pôvodného harmonogramu mala byť pilotná verzia SK-DRG 1.0 pripravená na jar 2012, následne prevádzka DRG na úrovni zberu dát, ako aj vzdelávanie užívateľov systému sa malo začať od januára 2013, úhrady podľa nového systému mali prísť na rad o rok na to. Plán sa však pozdržal a zavedenie DRG sa presunulo na rok 2016."

Hovorkyňa MZ SR Zuzana Čižmáriková sa pritom pre The Slovak Spectator vyjadrila, že "skúsenosti z ostatných krajín indikujú, že priemerný čas zavedenia DRG v členských krajinách EÚ je päť rokov. Implementácia systému DRG, ktorý ovplyvnňuje celý sektor zdravotnej starostlivosti, si vyžaduje dôsledné vypracovanie."

Dátum zverejnenia analýzy: 18.06.2015
success
error