DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

Ak dnes ešte minimálne päť rokov na Slovensku budú lietať ruské vrtuľníky Mi-17, hoci sa kúpili vrtuľníky Hawk, ale ešte minimálne päť rokov budeme tieto vrtuľníky používať.

Predseda vlády o návšteve Ruska - 08.06.2015
Pravda

Slovenská republika podľa dostupných informácií skutočne nakúpila americké vrtuľníky Hawk, ktoré by mali byť uvedené do prevádzky do roku 2019, a postupne by mali byť vyradené aj v súčasnej dobe používané Mi-17. Odhady zo začiatku roku uvádzajú, že vrtuľníkový park by mal byť obnovený do šiestich rokov. Výrok hodnotíme ako pravdivý.

Agentúra SITA informovala koncom apríla roku 2015 o nákupe deviatich vrtuľníkov Sikorsky UH-60 Black Hawk. Americké vrtuľníky by mali nahradiť tie ruské. Začiatkom roka 2015 sa objavila informácia agentúry TASR o tom, že sa má vrtuľníkový park obnoviť do šiestich rokov.Prvý vrtuľník, Sikorsky UH-60 Black Hawk, by mal byť na Slovensko prepravený v roku 2016 a ďalších osem postupne do roka 2019. Vychádzame z informácií, ktoré priniesli agentúry SITA a ČTK v článku denníka Pravda alebo na vlastnom portáli agentúry SITA. Súčasťou kúpy je aj výcvik leteckého personálu, z ktorého sa výcviku zúčastnia zatiaľ 4 piloti a 8 pozemných pracovníkov, už v auguste roku 2015.

Denník Pravda na konci roku 2014 priniesol informáciu, že Slovensko disponuje štrnástimi vrtuľníkmi Mi-17. Takúto informáciu priniesol aj denník SME v apríli v nasledujúcom roku 2015. Treba dodať, že rezort odmietol povedať, koľko z nich je v prevádzke. Redakcia denníka Pravda priniesla ešte v roku 2010 informácie, že Slovenskou republikou používané vrtuľníky Mi-17 majú životnosť 5 rokov. Vtedy sa hovorilo o možnom predĺžení ich životnosti. Tieto vrtuľníky sa vyrábajú od roku 1976.

Dátum zverejnenia analýzy: 07.06.2015
success
error