DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

Ja dokonca chcem pokračovať ďalej v takzvanom košickom procese, kde sme zorganizovali v Košiciach konferenciu za účasti separatistov, Ukrajincov v spolupráci s Nemeckou sociálnou demokraciou.

Predseda vlády o návšteve Ruska - 08.06.2015
Nepravda

Konferencia v Košiciach, konajúca sa v dňoch 5-6. júna 2015, bola zameraná na úlohu občianskeho dialógu na ceste k mieru na Ukrajine. Stretnutie za účasti slovenských, nemeckých, ruských a ukrajinských vedcov, politológov a občianskych aktivistov prebehlo pod záštitou premiéra Roberta Fica. Ten na konferencii podľa vlastných slov spolupracoval aj s Sociálnodemokratickou stranou Nemecka. Nepodarilo sa nám však nájsť žiadnu informáciu potvrdzujúcu prítomnosť ukrajinských separatistov. Výrok ako celok hodnotíme ako nepravdivý.


Podľa článku Hospodárskych novín konferenciu zorganizovali "Nemecko-ruské fórom a Nemecko-ukrajinské fórum v spolupráci s bratislavským Inštitútom Analýzy – stratégie - alternatívy (ASA)." Predsedom predstavenstva Nemecko-ruského fóra je Matthias Platzeck, ktorý je aj bývalým predsedom Sociálnodemokratickej strany Nemecka. Podľa vyjadrenia premiéra Fica bola konferencia iniciovaná aj vládnúcou Sociálnodemokratickou stranou Nemecka, aj keď sa nám nepodarilo nájsť alternatívny zdroj potvrdzujúci toto vyjadrenie.

Nepodarilo sa nám však nájsť informácie, ktoré by potvrdzovali účasť ukrajinských separatistov na tomto summite. Podľa dostupných zdrojov sa jednalo o odbornú konferenciu, ktorej cieľom bolo preskúmať podmienky pre sociálny dialóg. Podľa článku uverejneného pred konferenciou:

"K témam diskusie budú patriť otázky, aké spoločné záujmy zostávajú pre strany zúčastnené na konflikte, či ako môže vyzerať „roadmap občianskeho dialógu“" na zviditeľnenie nádejí na mier spájaných s dohodami v Minsku, deeskalácia napätia a obnova Ukrajiny.

„Konferencia by mohla naštartovať občiansky dialóg v otázkach vojny a mieru a podporiť vznik iných mierových iniciatív a projektov, ktoré sa nepochybne budú uskutočňovať v členských krajinách EÚ počas celého roka 2015,“ konštatoval ďalej Inštitút ASA."  

Dátum zverejnenia analýzy: 07.06.2015
success
error