DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

Áno Slovensko a k tomu ešte pridáme Rumunsko a Bulharsko, patrí ku krajinám, ktoré sú najvýchodnejšie postavené z hľadiska západného bloku. Hovorím teraz o Európskej únii a o NATO.

Predseda vlády o návšteve Ruska - 08.06.2015
Nepravda

Je síce pravdou, že Slovensko (a spolu s ním aj Rumunsko a Bulharsko) patrí ku krajinám, ktoré tvoria východnú hranicu ako Európskej Únie, tak NATO, avšak z geografického hľadiska nie sú jej najvýchodnejšími členmi, a nie sú ani jedinými východne umiestnenými členmi. Tento výrok preto hodnotíme ako nepravdivý.

Z geografického hľadiska, východná hranica Maďarska, Poľska a Grécka, ako členských štátov EÚ, leží východnejšie než hranica Slovenska. Naviac, väčšina alebo celé územie Fínska, Estónska, Litvy, Lotyšska  leží za východnou hranicou Slovenskej republiky a na podobnej úrovni ako Rumunsko a Bulharsko. Cyprus je v súčasnej dobe najvýchodnejším štátom EÚ (viď. obrázok č. 1).

Obrázok č. 1 - Mapa Európskej Únie (zdroj)

Rovnako je to aj v prípade NATO, ktorej členskými krajinami s východnými hranicami presahujúcimi tú slovenskú (okrem Rumunska a Bulharska) sú: Estónsko, Litva, Lotyšsko, Grécko a Turecko. Čiastočne východnejšie hranice má aj Nórsko a už spomenuté Poľsko a Maďarsko. Jednoznačne najvýchodnejšiu pozíciu má Turecko, ktoré sa s väčšej časti nachádza na ázijskom kontinente (viď. obrázok č. 2). 
 Obrázok č. 2 - členské krajiny NATO a ich rok vstupu (zdroj)

Pokiaľ sú západným blokom myslené práve krajiny EÚ a NATO, ako Fico vo svojom výroku naznačuje, Slovensko, Bulharsko a Rumunsko nie sú najvýchodnejšími krajinami západného bloku. 

Dátum zverejnenia analýzy: 07.06.2015
success
error