DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

Okrem toho myslím, ak si dobre pamätám, tak tu ani minister financií v tom čase (služobnej cesty do Ruska začiatkom júna, pozn.) nebol. Myslím, že mal zahraničnú pracovnú návštevu, ale to je nepodstatné. Ja zostavujem delegáciu. Bol tam štátny tajomník, prepáčte ja som zabudol, bol tam predsa štátny tajomník ministerstva hospodárstva pán Chovane a to bol najvyšší predstaviteľ ministerstva hospodárstva, ktorého v súčasnosti máme, lebo dnes ministerstvo hospodárstva nemá svojho ministra. Čiže ministerstvo hospodárstva malo štátneho tajomníka.

Predseda vlády o návšteve Ruska - 08.06.2015
Pravda

Premiér referuje k obdobiu svojej oficiálnej návštevy v Rusku, ku ktorej došlo 1.-2. júna. Je pravdou, že Slovenská republika momentálne nemá ministra hospodárstva a dočasným zástupcom bol ustanovený minister financií Peter Kažimír, ktorého na tejto pracovnej návšteve zastúpil Rastislav Chovanec, štátny tajomník MH SR. Podľa informácií ministerstiev financií a zahraničných vecí mal Kažimír v období návštevy skutočne záväzky, konkrétne stretnutie OECD v Paríži. Výrok preto hodnotíme ako pravdivý.

Pracovná návšteva predsedu vlády SR v Ruskej federácii sa uskutočnila v pondelok 1. júna a podľa informácií Úradu vlády SR sa jej mali zúčastniť "predseda vlády SR Robert Fico spolu s podpredsedom vlády a ministrom zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslavom Lajčákom, ministrom životného prostredia SR Petrom Žigom a ministrom školstva, vedy výskumu a športu SR Jurajom Draxlerom.
Ten istý zdroj ďalej uvádza, že témou rokovaní mala byť "slovensko – ruská spolupráca v rôznych oblastiach spoločného záujmu: v zmluve o dodávkach ropy na Slovensko, v otvorení otázky dodávok plynu v súvislosti s vyhlásením Gazpromu o ukončení tranzitu plynu cez Ukrajinu v rokoch 2018 alebo 2019 a o dopadoch tohto rozhodnutia na Slovensko. Ďalšou témou malo byť spracovanie použitého jadrového paliva, cyklotrónové centrum či spolupráca v oblasti pôdohospodárstva."

Oficiálna stránka Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky uvádza, že jej vedením "je od 06.05.2015 dočasne poverený podpredseda vlády SR a minister financií Peter Kažimír." V súčasnej dobe sú štátnymi tajomníkmi MH SR Rastislav Chovanec a Miroslav Obert, a podľa tlačovej správy MH SR bol "v dňoch 1. a 2. júna 2015 štátny tajomník Ministerstva hospodárstva Rastislav Chovanec v delegácii predsedu vládu SR Roberta Fica na pracovnej ceste v Moskve.

O údajnej zahraničnej pracovnej návšteve ministra financií Petra Kažimíra v čase návštevy Moskvy sme však neobjavili žiadne záznamy,ako na oficiálnej stránke MF SR tak ani v médiách. Požiadali sme o vyjadrenie MF SR. Podľa ich oficiálnej odpovede:

"Minister financií Peter Kažimír mal v pondelok 1.6.2015 neodkladné pracovné rokovania a 2.6.2015 naplánovaný odlet do Paríža na zasadnutie OECD"

Stretnutia OECD v Paríži sa Kažimír zúčastnil 3. až 4. júna, spoločne s ministrom Draxlerom a ďalšími predstaviteľmi SR.

Overenie bolo dňa 12.6.2015 doplnené o vyjadrenie Ministerstva financií a informáciu o stretnutí OECD. Na základe týchto údajov bola pravdivostná hodnota výroku zmenená na pravdu.

Dátum zverejnenia analýzy: 07.06.2015
success
error