DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

Pokiaľ ide o plyn, tak je to téma, ktorá patrí viacej Slovenskému plynárenskému priemyslu a Slovenský plynárenský priemysel, ak sme si nevšimli doteraz, bol sprivatizovaný. Čiže dnes štát nemá vplyv na SPP.

Predseda vlády o návšteve Ruska - 08.06.2015
Zavádzajúce

Výrok hodnotíme ako zavádzajúci, pretože od júna 2014 je 100-percentným akcionárom materskej spoločnosti SPP štát Slovenskej republiky. Podľa vyjadrení R. Fica bola kúpa akcií úspechom aj v tom, že „štát získava totálnu kontrolu nad cenami plynu pre slovenské domácnosti a pre malý a stredný sektor.“(TASR). Avšak vnutroštátna distribúcia a tranzit plynu na európske trhy spadá pod dcérske spoločnosti SPP vo vlastníctve českej spoločnosti EPH.

Slovenský plynárenský priemysel (SPP) je energetická spoločnosť, ktorá priamo nadväzuje na viac ako 150-ročnú tradíciu plynárenstva na Slovensku. Poskytuje dodávky energií a s nimi spojené služby na Slovensku aj na medzinárodných trhoch. V roku 2002 predala vláda Mikuláša Dzurindu za 2,7 mld. USD (podľa vtedajšieho kurzu približne 122 mld. Sk) konzorciu nemeckej spoločnosti E.ON Ruhrgas a francúzskemu Gaz de France menšinový 49-percentný podiel v SPP. Česká spoločnosť Energetický a průmyslový holding (EPH) kúpila začiatkom roka 2013 49-percentný podiel SPP od bývalých akcionárov. V septembri 2013 schválila Ficova vláda prevzatie 49-percentného podielu SPP od českej spoločnosti. Od júna 2014 prebrala materskú spoločnosť SPP pod kontrolu výlučne Slovenská republika a 100-percentným akcionárom sa stalo Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky, pričom EPH naďalej zostala minoritným vlastníkom s manažérskou kontrolou v dvoch dcérskych spoločnostiach  -  SPP Distribúcia a Eustream. Štát prevzal 100 percent akcií materskej spoločnosti SPP, ktorá je obchodnou spoločnosťou zabezpečujúcou predaj plynu pre rodiny a firmy na Slovensku, pričom EPH naďalej vlastní a riadi tranzit na Západ a vnutroštátnu distribúciu plynu.

Dátum zverejnenia analýzy: 07.06.2015
success
error