DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

My máme obrovské problémy ešte z minulosti a teraz sa nechcem venovať detailom, ako je cyklotrón. Jednoducho v rámci deblokácie ruského dlhu dlhé roky spätne, nakúpená technológia, ktorá sa doteraz nevyužila.

Predseda vlády o návšteve Ruska - 08.06.2015
Pravda

V rámci splatenia ruského dlhu z čias Sovietskeho zväzu voči Slovensku sa Ruská federácia zaviazala k vybudovaniu cyklotrónového urýchľovača, no k jeho dokončeniu doteraz nedošlo. V súčasnosti sa rieši podoba finalizácie tohto projektu, čím by si Rusko slnilo svoje záväzky voči Slovensku. Výrok preto hodnotíme ako pravdivý.

Problematiku cyklotrónu, teda cyklotrónového urýchľovača, riešia články Hospodárskych novín či aktuálny článok denníka SME. Cyklotróvý urýchlovač je zariadenie, ktoré by mohlo byť používané na skúmanie v oblasti jadrovej fyziky a pri liečení nádorových chorôb oka. Jeho vybudovaním mala Ruská federácia splatiť Slovensku časť svojho dlhu, ktorý zdedila po Sovietskom zväze voči Československu. Podľa informácií TASR Rusko splatilo svoj dlh voči Slovensku v roku 2013, celkovo teda vo výške 1,7 miliardy dolárov, no v rámci splatenia nedošlo k dostavbe cyklotrónového urýchľovača. V spomínanom článku denníka SME priznáva súčasný minister školstva, vedy, výskumu a športu Draxler, že chyba pri nedokončení dostavby bola na slovenskej strane. V súčasnosti sa rieši riadne ukončenie tohto projektu tak, aby tým došlo k splneniu ruského záväzku. 

Dátum zverejnenia analýzy: 07.06.2015
success
error