DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

My sme Ukrajinu podporili spôsobom takým, ako to neurobila žiadna iná krajina. Aj napriek protestom, ktoré prišli z Ruskej federácie, sme otočili reverz alebo púšťame plyn opačným smerom do Ukrajiny...

Predseda vlády o návšteve Ruska - 08.06.2015
Zavádzajúce

Slovensko ako jedna z troch krajín zrealizovalo reverzný tok plynu pre Ukrajinu. Čo sa týka objemu takto prepravovaného plynu, Slovensko má na ňom najväčší podiel. Rusko oficiálne vyhlásilo, že nie je proti reverznému toku zo Slovenska, aj keď na istý čas spoločnosť Gazprom jednostranne  znížila dodávky plynu pre Slovensko. Podobným spôsobom ako Slovensko teda podporili Ukrajinu aj iné krajiny- Maďarsko a Poľsko. Výrok ako celok hodnotíme ako zavádzajúci. 

Demagog.SK už výroky premiéra Fica o reverznom toku overoval, konkrétne overoval napríklad výroky z relácie V politike zo 7. septembra 2014 alebo z relácie O 5 minút 12 z 22. februára 2015. Z týchto overení vyplýva, že Slovenská republika skutočne zabezpečila reverzný tok plynu pre Ukrajinu, pôvodný objem takto prepraveného plynu zo Slovenska dosahoval 20% z ukrajinskej spotreby a po zvýšení kapacity dokonca 30%. Slovensko by tak malo pre Ukrajinu zabezpečovať 10 mld. m3 plynu. Takisto z nich vyplýva, že reverzný tok bol možný aj z Maďarska a Poľska, v objeme 1,5 mld. m3 z Poľska a 5 mld. m3 z Maďarska. Reverzný tok zo Slovenska je v súčastnosti podľa portálu energia.sk približne 11 mld. m3 za rok,  má teda najväčší objem.

Cez Poľsko je podľa článku EurActiv dodávaný aj plyn smerujúci z Nemecka. Maďarsko reverzný tok však minulý rok zastavilo, všeobecne sa predpokladá, že príčinou bol tlak z ruskej strany. K obnoveniu reverzného toku z Maďarska došlo až v januári tohto roku, avšak v apríli už Maďarsko znížilo objem týchto dodávok. Nespokojnosť ruskej strany s reverzným tokom Slovenska a Poľska bola vyjadrená aj symbolicky, poklesom dodávok ruského plynu pre tieto dve krajiny. V tom čase však zaznamenalo pokles dodávok aj napríklad Nemecko. Poľsko vtedy na istý čas dodávky pozastavilo, no podľa agentúry SITA znovu obnovilo. Portál energia.sk informuje aj o pripravovanom spôsobe dodávok plynu z iných ako ruských zdrojov pre Ukrajinu cez Poľsko.

Celkovo možno tvrdiť, že Slovenska pomohlo reverzným tokom Ukrajine objemovo najviac zo všetkých krajín a dodávky na rozdiel od nich neprerušilo. Treba však tiež dodať, že zabezpečenie reverzného toku plynu bolo v podstate povinnosťou Slovenska, ako uvádza článok denníka SME: "Inú možnosť než podporiť spätný tok sme zrejme ani nemali. Podľa európskych pravidiel len čo má niekto záujem o naše voľné kapacity v rúrach, musíme ho do nich pustiť. Inak by sme čelili žalobe a odškodňovali napríklad Ukrajincov za to, že platia Rusom veľa za plyn. Popod Slovensko vedie niekoľko plynovodných potrubí, ktoré majú voľnú kapacitu." 


Existujú však určité signály, ktoré naznačujú, že slovenskí predstavitelia váhali s realizáciou reverzného toku, o pripravenosti Slovenska k tejto pomoci sa napríklad telefonátom uisťoval americký vicepremiér Joe Bidden, takisto na urýchlenie realizácie reverzu tlačil podľa denníka SME aj predseda Európskej Komisie Barroso. Aj napriek uisteniu zo strany Európskej komisie o tom, že Slovensku v prípade potreby splatí Európska únia dodávky plynu vo výške 10 miliónov eur, slovenský premiér stále opakoval, že projekt reverzného toku sa uskutoční iba za podmienky, že Slovensko naň negatívne nedoplatí. 
Pri prípravach a realizácii reverzného toku, ktorým podľa slov premiéra Slovensko tak veľmi pomohlo Ukrajine, Robert Fico pripomínal aj plynovú krízu z roku 2009, kedy podľa jeho slov Ukrajina kradla Slovensku plyn. 

Podľa správ agentúr SITA a TASR Rusko oficiálne vyhlásilo, že nemá námietky proti reverznému toku plynu zo Slovenska, aj keď predtým upozorňovalo na možné porušenie zmlúv z Gazpromom v prípade realizácie reverzu. 

Dátum zverejnenia analýzy: 07.06.2015
success
error