DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

Uvedomme si, že pokiaľ ide o vývoz zo Slovenska (do Ruska, pozn.), tak tento klesol takmer o 20% a celkovo môžme povedať, že vzájomné hospodárske, obchodné a ekonomické vzťahy, ten objem nám klesol o 20%, čo nie je dobrý vývoj.

Predseda vlády o návšteve Ruska - 08.06.2015
Pravda

Robert Fico hovorí o poklese v exporte tovarov do Ruska a importe tovarov z Ruska od zavedenia sankcií. Dostupné údaje potvrdzujú pokles na úrovni takmer 20 %, preto výrok hodnotíme ako pravdivý. 


Inštitút finančnej politiky pôsobiaci pri Ministerstve financií spracoval údaje za 10 mesiacov roku 2014, ktoré predložil na rokovanie Rady vlády SR pre podporu exportu a investícií. Podľa IFP poklesol export do Ruska za 10 mesiacov o 16 %, import tovarov z Ruska zase o 15,8 % (.pdf, s.2). Treba pripomenúť, že ide o obdobie 10 mesiacov, pričom napätie medzi Ukrajinou a Ruskom, resp. medzi Ruskom a EÚ sa stupňovalo aj v závere roka 2014 pri neúčinných Minských dohodách. 

Celkový pokles exportu je podľa správy Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí za rok 2014 na úrovni 18,38 %. Rovnaká správa však hovorí o tom, že Slovensko nebolo sankciami voči Rusku zásadnejšie ekonomicky poškodené, keďže podiel exportu do Ruska na celkovom vývoze Slovenska činí len 3,21 %. 

V apríli vystúpil na tlačovej konferencii Klubu Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory (SOPK) ruský ruský veľvyslanec Alexej Fedotov, ktorý takisto z pohľadu ruskej strany uviedol, že obrat klesol o 20 %. 

Z dostupných empirických údajov vyplýva, že pokles v celkovom obrate činil naozaj takmer 20 %. Treba však ešte raz dodať, že nemal na ekonomiku výrazný vplyv, nakoľko export do Ruska činí len 3,21 % z celkového slovenského exportu. 

Dátum zverejnenia analýzy: 07.06.2015
success
error