SaS
...tak dá sa zovšeobecniť, áno, myslím si, že je to primerané a legitímne povedať, že títo ľudia sem došli najmä za sociálnymi dávkami.
Výrok hodnotíme ako nepravdivý, pretože existuje
mnoho štúdií (niekoľko uvádzame ako príklad), ktoré vyvracajú imigráciu ako
primárne motivovanú víziou štedrého sociálneho systému a s tým spojené
poberanie sociálnych dávok.
Problematika prisťahovalectva je jedným z kľučových problémov už od rozširovania EÚ v roku 2004. Údaje EUROBAROMETRA 2010 (.pdf, s.51) ukazujú vysoký podiel ľudí skeptických o prínose imigrantov v rámci sociálnych sysémov.
Výsledky štúdie z roku 2011 nemeckého Inštitútu pre výskum práce (IZA) so sídlom v Bonne, na ktorej spolupracovali aj Slováci zo Stredoeurópskeho inštitútu pre výskum práce (CELSI) vyvracajú tvrdenia o tom, že nastavenie sociálneho systému krajín hrá kľučovú rolu pre migrantov o ich príchode do danej krajiny. Štúdia nevyvracia možnosť toho, že prisťahovalci určitého pôvodu môžu byť motivovaní k emigrácii práve štedrými podporami v nezamestnanosti (.pdf, s.12), avšak tento faktor nepovažuje vo väčšine prípadov za rozhodujúci pri ich rozhodovaní sa o cieľovej krajine. Cieľové krajiny si podľa autorov vyberajú najmä na základe priaznivosti ekonomických podmienok (miera nezamestnanosti, plat, výška HDP atď.). Skúmanou vzorkou bolo 19 krajín Európy, v ktorých analyzovali vzťah podpory a nezamestnanosti v rokoch 1993-2008. Nebol nájdený žiadny dôkaz o tom, že by imigranti poberali sociálne dávky vo vyššej miere v porovnaní s domácim obyvateľstvom. (.pdf, s.8). Ďalším zo zistení po zohľadnení faktorov ako vek, vzdelanie a miera zamestnatnosti, bola približne rovnaká miera poberania podpory v nezamestnanosti medzi domácimi a imigrantmi. Podľa tvrdenia M. Kahanca, riaditeľa pre výskum CELSI, nie je kľučovým problémom zneužívanie sociálneho systemu imigrantmi, ale „schopnosť európskych krajín prilákať kvalifikovaných pracovníkov zo zahraničia a zabezpečiť im plnohodnotný prístup na trh práce, ako aj k sociálnemu systému“.
Gulietti a Wahba
vo svojej štúdii (2012) skúmajú hypotézu magnetu blahobytu (Welfare magnet
hypothesis), pričom konštatujú, že obavy o zneužívaní sociálnych systémov
migrantami sú nepodložené, respektíve prinajmenšom zveličené (.pdf,
s. 15). Ďalej konštatujú, že sociálne systémy sú len jednou z hlavných motivácii
prisťahovalectva (výška platov, podmienky pracovného trhu, daňové systémy atď.).
Hypotézy potvrdzuje Giuliettiho štúdia (2014), v ktorej opäť hovorí o nepotvrdení
sa relevancie hypotézy Welfare magnet. V prípadoch, keď je sociálny systém
využívaný viac imigrantmi v porovnaní s domácim obyvateľstvom,
väčšinou pripisuje tento fakt rozdielom v sociálnych a demografických
charakteristikách medzi týmito skupinami. Ďalej zdôrazňuje vyššie riziko
chudoby imigrantov, ktoré často nie je adekvátne kompenzované sociálnymi
dávkami. (.pdf, s.1)