DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Richard Sulík

SaS

A tretí efekt, o ktorom sa nehovorí, je, že miera chudoby v Afrike klesá. Taká tá úplne najnižšia, najväčšia chudoba, že dva doláre na deň, tak tam počet ľudí klesá.

Kalinák vs. Sulík o migrácii - 01.06.2015
Pravda

Je pravdou, že extrémna regionálna chudoba (pri hranici extrémnej chudoby nastavenej na hodnote 2.00 USD, ako aj pri častejšie používanej hranici 1.25 USD na deň) v Severnej Afrike a na Blízkom východe, rovnako ako v Sub-Saharaskej Afrike, medzi rokmi 1981 a 2011 podľa medzinárodných štandardov postupne klesala. Lenže pre mnohé krajiny, ako napríklad Líbya, Alžírsko alebo Sudán tieto informácie chýbajú. V Egypte počet i pomer ľudí žijúcich pod národnou hranicou chudoby postupne narastá. Vzhľadom na to, že podiel ľudí žijúcich pod hranicou chudoby v Afrike ako celku klesá, hodnotíme výrok ako pravdivý.


V roku 2012, African Development Bank Group informovala o klesajúcej miere chudoby:

"Nedávne dôkazy indikujú, že chudoba bola v rokoch 2005-2010 v Afrike a všetkých regiónoch sveta na ústupe. V Afrike, pomer ľudí žijúcich pod hranicou chudoby klesol na 40% v 2008, a to zo 47% v 1990. Avšak, existujú veľké rozdiely medzi mierou poklesu v Afrike a ostatných regiónoch. Napríklad, v období od 1990 do 2008, priemerný pokles chudoby v Afrike bol takmer dvakrát až trikrát nižší než v Ázii či Latinskej Amerike."

Avšak, aj napriek tomu, že percentuálny pomer ľudí žijúcich v Sub-Saharskej Afrike pod hranicou chudoby klesá, celkový počet takto žijúcich ľudí stúpa. Informovala o tom Svetová Banka:

"Aj napriek tomu, že pomer ľudí žijúcich pod hranicou chudoby klesá, Sub-Saharská Afrika je jediným regiónom na svete, v ktorom sa v období od 1981 do 2010 počet chudobných jedincov konštantne a dramaticky zvyšoval."

Obe tieto zhrnutia, avšak, hovoria o medzinárodnej hranici chudoby, ktorá má hodnotu 1.25 USD. Z hľadiska hodnotenia reálnej životnej situácie (ktorá v konečnom dôsledku ovplyvňuje rozhodnutie jedinca o emigrovaní viac, než medzinárodná štatistika) je však miera ľudí žijúcich pod národnou hranicou chudoby relevantnejšia, keďže viac mapuje vývoj  a ceny v krajine samotnej - v roku 1981 si jedinec mohol za 1.25 USD dovoliť buď viac alebo menej než v 2011, avšak porovnávanie údajov v rozsahu tridstiatich rokov na základe medzinárodných kvót akúkoľvek zmenu na základe tohoto vývoja nezohľadňuje.

V decembri 2013, projekt Gallup World, ktorý sa zameriava na analýzu a konzultáciu, informoval o miere chudoby v oblasti Sub-Saharskej Afriky:
"Väčšina ľudí naprieč 27 krajinami Sub-Saharskej Afriky žije v extrémnej chudobe, pričom dostupné dáta uvádzajú, že viac než 69% obyvateľov tu žije z menej než 2 USD na deň."

Výskum Svetovej Banky konštatuje, že počet ľudí žijúcich globálne pod hranicou 2 dolárov na deň neklesá tak výrazne ako počet tých žijúcich pod hranicou 1,25 dolára. Zatiaľ čo v roku 1981 ich bolo 2,59 miliardy, v roku 2011 to bolo ešte stále 2,2 miliardy. Opäť však dochádza k znižovaniu počtu aj podielu ľudí žijúcich pod touto hranicou. Nasledujúci graf ukazuje zmeny v podiely populácie žijúcej pod hranicou extrémnej chudoby, definovanej ako menej než 1,25 dolára na deň. Priemerný denný príjem extrémne chudobných v Sub-Saharskej Afrike je pritom 0,71 dolára na deň.

Zdroj: Svetová Banka (.pdf)

Aktuálne údaje z mnohých krajín sú nedostupné, avšak aj na základe starších dostupných údajov môžeme usúdiť, že miera ľudí žijúcich pod hranicou chudoby je v krajinách afrického kontinentu mnohonásobne vyššia než v ktorejkoľvek Európskej krajine a tak aj napriek postupne sa zlepšujúcej finančnej situácií obyvateľstva, ich skutočná, materiálna úroveň sa nezvyšuje rovnakým tempom ako tá v Európe a preto tieto znižujúce sa celo-africké čísla nie sú nevyhnutne indikátorom zvyšujúceho sa materiálneho blahobytu.

Dátum zverejnenia analýzy: 31.05.2015
success
error