DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Richard Sulík

SaS

Ale to, že, že moslimovia, ktorí prídu do Európy, sa, chcú žiť podľa šaríe alebo chcú, aby bolo úplne bežné a dovolené biť ženy alebo napríklad nejaké bratovraždy a podobne alebo krvné pomsty, toto všetko sa už deje.

Kalinák vs. Sulík o migrácii - 01.06.2015
Zavádzajúce

Od roku 2009 pôsobí na pôde Európskeho parlamentu Platforma pre sekularizáciu v politike, ktorá skúma otázky sekularizácie či náboženstva v EÚ. Vo svojich správach konštatuje nárast využívania moslimského práva šaría medzi moslimami v Európe. Nedá sa však povedať, že by dochádzalo k masovým snahám medzi európskymi moslimami k zavedeniu praktík šaríe alebo nerešpektovaniu európskeho práva. Z kontextu výroku a predchádzajúcich vyjadrení Sulíka je zrejmé, že nehovori len o moslimoch čo len prídu, ale aj tých čo sú už v európskych krajinách. Nakoľko konanie jednotlivcov nemožno aplikovať na rozmanité európske moslimské komunity, výrok ako celok hodnotíme ako zavádzajúci.


Šaría je špecifický druh moslimského práva, obsahujúci aj aspekty, ktoré vymenoval predseda SaS Richard Sulík - bitie žien, smrteľné tresty za neveru či krvné pomsty, ale aj komplexný systém obchodného a civilného práva. Platforma Európskeho parlamentu pre sekularizáciu v politike konštatuje, že súdy v niektorých európskych krajinách začínajú prihliadať na právo šaría a rozhodujú sa aj na jeho základe - napríklad v Nemecku, jedná sa však najmä o nepotvrdené prípady z Nórska, Švédska či Dánska. Vo Veľkej Británii má šaría určitú právnu legitimitu, existujú tam moslimské arbitrážne tribunály, ktoré by síce nemali konať vo veciach rodinného či trestného práva, stále však majú výrazný vplyv na justíciu a správa Platformy to považuje za rastúci problém. V Španielsku eviduje Platforma prípad ženy, ktorú uniesli a na trest smrti ju odsúdil neoficiálny moslimský súdny tribunál. Žena dokázala po rozsudku smrti ujsť. 

Muhamed Abbas je lídrom Moslimskej únie v Česku, a po útokoch na redakciu Charlie Hebdo vystúpil v diskusnej relácii českej verejnoprávnej televízie. Verejnosť následne negatívne reagovala na jeho vyjadrenie o tom, že by právo šaría malo byť zavedené pre moslimov, ktorí žijú v Európskej únii. Zároveň potvrdil nami vyššie spomínané snahy zaviesť toto právo v Anglicku. Treba však zdôrazniť, že ani český moslimovia nie sú združení pod jednu organizáciu, a Moslimská únia tak nevyjadruje ich postoj k šaríi. 

Niekoľko výskumov poukazuje na to, že európski moslimovia preferujú šaríu pred sekulárnym právom, neexistuje však zhoda v tom, ako má byť šaría interpretovaná. Taktiež sme nenašli prípady bratrovrážd alebo krvných pômst v EÚ ospravedlňovaných šaríou, či hromadné presadzovania bitia žien.


Dátum zverejnenia analýzy: 31.05.2015
success
error