DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Kaliňák

SMER-SD

A hlavne, ukazuje sa, aké dôsledky to má v krajinách, ktoré dlhodobo porušovali pravidlá Európskej únie v tom, akým spôsobom pracovať s nelegálnou migráciou. Jednoducho už sa im ten problém nechcelo riešiť, tak miliónom nelegálnych migrantov udelili status legálneho obyvateľa a tým pádom založili celú, celý ten princíp tej, by som povedal, nelegálnej migrácie a pašeráctva ľudí, ktoré teraz vzniklo.

Kalinák vs. Sulík o migrácii - 01.06.2015
Nepravda

Minister vnútra Robert Kaliňák v tomto prípade nehovorí pravdu z hľadiska porušovania pravidiel Európskej únie. Príručka o európskom práve v oblasti azylu, hraníc a imigrácie totiž hovorí o tom, že právo udeľovať občianstvo ostáva v kompetencii každej jednej krajiny (.pdf, s.53). Tieto krajiny teda nemohli porušovať pravidlá EÚ. Čo sa týka druhej časti výroku o miliónoch pridelených občianstiev, nie je jasné, o akom časovom období a koľkých miliónoch minister hovorí. Dostupné údaje uvádzajú, že počet pridelených občianstiev pre legálnych aj nelegálnych migrantov sa ročne pohybuje pod hodnotou milióna osôb. Výrok ako celok hodnotíme ako nepravdivý.


Posledný známy údaj o celkovom počte udelených občianstiev pre migrantov v krajinách EÚ je 818 000 občianstiev v roku 2012. Počty udelených občianstiev pre migrantov dokumentuje nasledovná tabuľka. Aj z nej vyplýva, že minister vnútra sa mýlil pri počte udelených občianstiev pre migrantov. Treba zdôrazniť, že sa jedná o počet občianstiev udelený všetkým migrantom, nie len tým nelegálnym. 

Dátum zverejnenia analýzy: 31.05.2015
success
error