DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Ján Figeľ

KDH

Karol Mitrík viedol tajnú službu. V západných demokraciách ten, kto vedie tajnú službu, nebýva volený do iných funkcií práve preto, že viedol tajnú službu.

Volba nového šéfa NKÚ - 11.05.2015
Pravda

Karol Mitrík, kandidát na post predsedu Najvyššieho kontrolného úradu, bol v rokoch 2010-2012 riaditeľom SIS. Neplatí absolútne, že by v západných demokraciách neboli bývalí šéfovia tajnej služby menovaní do iných štátnych funkcií. Napríklad vo Švédsku, Veľkej Británii, Nemecku či Holandsku zastávali bývalí šéfovia tajných služieb aj iné štátne funkcie. Nepodarilo sa nám však nájsť prípad, kedy by do týchto funkcií boli zvolení. Výrok preto hodnotíme ako pravdivý. 

Ako uvádza TASR, Karol Mitrík sa v roku 2010 stal riaditeľom Slovenskej informačnej služby na návrh vlády Ivety Radičovej. Dnes je kandidátom na post predsedu Najvyššieho kontrolného úradu nominovaným stranou SDKÚ-DS. 

Nepodarilo sa nám nájsť príklady toho, že by bývalá hlava tajnej služby neskôr bola zvolená do novej funkcie parlamentom. Nižšie však uvádzame niekoľko príkladov toho, kedy boli takéto osoby menované do verejnej funkcie iným spôsobom.

Bývalý riaditeľ švédskej tajnej služby Anders Danielsson sa napríklad po svojom odchode z funkcie stal riaditeľom Švédskej migračnej agentúry, vládnej agentúry zodpovednej tamojšiemu ministerstvu vnútra. V tomto prípade bol do novej funkcie menovaný vládou.


Bývalý riaditeľ britskej tajnej služby sir Christopher Curwen sa po svojom odchode z tejto funkcie stal členom Bezpečnostnej komisie, orgánu, ktorý mal do roku 2010 na starosti preverovanie bezpečnostných nedostatkov v rámci verejnej služby. Táto komisia je taktiež menovaná vládou.

Niekdajší šéf nemeckej tajnej služby August Hanning sa neskôr stal tajomníkom Spolkového ministerstva vnútra. Opäť sa jedná o funkciu dosadzovanú vládou.

Bývalý riaditeľ holandskej tajnej služby Arthur Docters van Leeuwen sa po svojom odchode z funkcie stal šéfom úrade pre finančné trhy a tiež členom dozornej rady generálnej prokuratúry. Taktiež sa nejedná o volenú funkciu.
 
V Českej republike bol riešený podobný problém o vhodnosti poverenia bývalých riaditeľov tajnej služby inou štátnou funkciou. Väčšina bývalých riaditeľov BIS (civilnej kontrarozviedky) sa však zamestnala v súkromnej sfére, aj keď boli deklarované snahy o pridelenie štátnych funkcií týmto bývalým riaditeľom, no nebola pre nich nájdená taká pozícia, ktorú by vládni predstavitelia považovali za vhodnú pre človeka disponujúceho tajnými informáciami.

Dátum zverejnenia analýzy: 10.05.2015
success
error