DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Richard Sulík

SaS

Váhostav, 4-krát predražený diaľničný obchvat, Gabčíkovo, tam štát príde o stovky miliónov eur.

Volba nového šéfa NKÚ - 11.05.2015
Neoveriteľné

Odkúpenie pohľadávok veriteľov Váhostavu, vyhodnotenie súťaže a realizácia PPP projektu na stavbu diaľničného obchvatu Bratislavy ani konečné rozhodnutie v prípade odškodnenia za zrušenie prenájmu vodnej elektrárne Gabčíkovo ešte neboli uskutočnené, nepoznáme teda konečné čiastky, o ktoré príde štát v prípade týchto záležitostí. Výrok preto hodnotíme ako neoveriteľný. 

Existujú len určité odhady a predpoklady o konečných čiastkach, ktoré budú musieť byť vynaložené na tieto záležitosti. 
V prípade Váhostavu štát plánuje odkúpiť pohľadavky veriteľov tejto firmy do výšky 50% ich hodnoty a tieto peniaze bude štát potom vymáhať priamo od Váhostavu, ako uvádza napríklad článok denníka Pravda. Živnostníkom Váhostav dlhuje okolo 54 miliónov eur, štát teda odkúpi pohľadavky približne vo výške 27 miliónov eur.


V prípade diaľničného obchvatu Bratislavy financovaného cez PPP projekty, ktorého realizátor a ani celková cena ešte nie je známa, mnohé spravodajské portáli a denníky uvádzajú porovnania s obchvatom vo Viedni či s plánovaným úsekom diaľnice v Českej republike, ktorý mal byť financovaný rovnakou formou. 
Denník Pravda uvádza, že podľa štátnej expertízy bude 60- kilometrový úsek pri Bratislave stáť dokopy aj s financovaním a údržbou na 30 rokov 4,5 miliardy eur. Náklady na jeden kilometer by boli 150 miliónov eur, pričom za stavbu a údržbu jedného kilometra súkromnej diaľnice platia v Rakúsku 75 miliónov eur a v Česku to malo byť dokonca len vyše 9 miliónov eur.
Konečnú sumu, ktorú zaplatíme súkromnému investorovi však určí až výsledok verejnej súťaže. 

V prípade ukončenia prenájmu vodnej elektrárne Gabčíkovo Slovenským elektrárňam nedošlo k zmene vlastníckych práv, Slovensko bolo aj je vlastníkom celého vodného diela, no bol ukončený prenájom spoločnosti Slovenské elektrárne, v ktorej je väčšinovým akcionárom talianska spoločnosť Enel. Diskusiu o prevzatí vodného diela Gabčíkovo overoval demagog.SK aj nedávno, 15. marca 2015. Slovensko by teda teoreticky mohlo profitovať na väčšom zisku z tejto elektrárne, no Slovenské elektrárne a ich väčšinový vlastník Enel podľa informácii Hospodárskych novín žiadajú od štátu odškodnenie za ukončenie tohto prenájmu vo výške viac ako 588 miliónov eur. Konečné rozhodnutie, či má Slovenská republika povinnosť spoločnosť odškodniť a v akej výške, bude známe až po ukončení arbitráže.

Dátum zverejnenia analýzy: 10.05.2015
success
error