DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Richard Sulík

SaS

Pozrite, to je takto, že my spĺňame všetky podmienky pre vznik poslaneckého klubu, to je najmä 8 poslancov. Boli sme šiesti, dvaja poslanci sa k nám pridali, poslanec Jurzyca a náš bývalý člen, Juraj Droba, sa vrátil k nám.

Volba nového šéfa NKÚ - 11.05.2015
Pravda

Sulík sa v údaji o počte poslancov potrebných pre vznik poslaneckého klubu nemýlil. Podobný výrok sme overovali aj v minulosti. Druhou zásadnou podmienkou podľa rokovacieho poriadku je, že žiaden poslanec nemôže byť vo viac ako jednom klube. V prípade, že sú splnené tieto podmienky ale nie sú splnené niektoré ďalšie, konkrétne že poslanci sú členom toho klubu, za ktorý boli zvolený do NR SR, klub môže stále vzniknúť, ale musí o tom hlasovať parlament. Poslanci SaS nespĺňajú všetky podmienky pre automatický vznik poslaneckého klubu, keďže jeden z nich nebol do NRSR zvolený za túto stranu. Vzhľadom na to, že poslanci SaS spĺňali formálne pravidlá pre vznik poslaneckého klubu, a rokovací poriadok explicitne nestanovuje, že by nemohol vzniknúť klub, ktorého členovia boli zvolení za inú stranu, hodnotíme výrok ako pravdivý.


Podľa rokovacieho poriadku Národnej Rady Slovenskej republiky, (pdf, s. 33):

"(5) Na utvorenie poslaneckého klubu treba najmenej osem poslancov. O utvorení poslaneckého klubu sa vyhotoví zápisnica, ktorú podpíšu všetci ustanovujúci členovia poslaneckého klubu. Počet členov poslaneckého klubu podľa prvej vety musí byť splnený počas celého volebného obdobia. Ak počas volebného obdobia klesne počet členov poslaneckého klubu pod túto hranicu, poslanecký klub zaniká." 

Zákon bol naposledy zmenený 25. septembra 2013. Zákon vlády SMER-SD, podpísaný prezidentom Gašparovičom, nadobudol platnosť v ten istý deň. Vtedy sa zmeny dotkli dvoch strán, konkrétne strany SDKÚ-DS a strany SaS. V prípade, že klub nevzniká v dôsledku volieb alebo zlúčením či rozdelením strán, hlasuje o jeho vzniku Národná rada.

V súčasnosti má SaS opäť podporu 8 poslancov, a to po prijatí Juraja Drobu a Eugena Jurzycu. SMER-SD však obnovu poslaneckého klubu nepodporil. To bolo odôvodnené tým, že Eugen Jurzyca nekandidoval za SaS, ale za SDKÚ-DS, ktorú neskôr opustil. Táto výhrada je podložená § 64 rokovacieho poriadku (.pdf), ktorý hovorí, že:

"(1) Poslanci sa môžu združovať v poslaneckých kluboch, a to podľa príslušnosti
k politickým stranám, politickým hnutiam alebo k volebným koalíciám, za ktoré boli
zvolení
do národnej rady.

(2) Ak dôjde počas volebného obdobia k rozdeleniu volebných koalícií alebo
k zlúčeniu politických strán alebo hnutí, rozdelia sa alebo zlúčia aj ich poslanecké kluby, ak 
spĺňajú podmienky podľa tohto zákona."

Treba však poznamenať, že § 64 ďalej hovorí, že:

"(3) Ak sa chcú poslanci združiť do poslaneckého klubu iným spôsobom ako podľa
odseku 1 alebo odseku 2, musí utvorenie poslaneckého klubu schváliť národná rada
."

Bolo by tak možné povoliť SaS vznik poslaneckého klubu napriek tomu, že jeden z jej poslancov nespĺňa podmienku uvedenú v odseku 1. V prípade, že by Jurzyca bol zvolený za SaS, nebolo by nutné schválenie vzniku klubu NRSR. V minulosti už bola povolená existencia klubu, ktorého členovia boli zvolení za inú stranu. Podľa denníka SME v roku 2003 vznikol Klub nezávislých poslancov, a Smer vtedy vznik tohto klubu podporil.

Dátum zverejnenia analýzy: 10.05.2015
success
error