DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Ján Richter

SMER-SD

Vzorec a výpočet, no možno sa treba pozrieť trošku aj na tie štatistiky, pretože Slovensko, bohužiaľ, pri terajšej výške minimálnej mzdy, je štvrté od konca z 28 európskej, čo sa týka proporcie medzi mediálom priemernej mzdy a minimálnej mzdy. Dosahujeme výšku 46 %. Sú tu krajiny, ktoré majú 60 %.

Nezamestnanost, minimálna mzda a druhý dôchodkový pilier - 04.05.2015
Nepravda

Posledné verejne dostupné údaje o podiely minimálnej mzdy z mediánovej sú z roku 2013. Podľa týchto údajov podiel slovenskej minimálnej mzdy skutočne predstavuje 46 % mediánovej mzdy. Slovensko je zo skúmaných krajín šieste od konca rebríčku. Taktiež platí, že sú krajiny, konkrétne Francúzsko a Slovinsko, v ktorých sa tento ukazovateľ pohybuje okolo 60 %. Ďalej treba zdôrazniť, že šesť z 28 krajín EÚ nemá pevne stanovenú minimálnu mzdu, preto sa pre ne tento ukazovateľ nepočíta. Nepodarilo sa nám nájsť pomer minimálnej mzdy k mediánovej ani výšku mediánovej mzdy pre štáty EÚ za rok 2014. Vzhľadom na nesprávny počet krajín vo výroku a celkovo lepšiu pozíciu Slovenska v minulých rokoch však výrok ako celok hodnotíme ako nepravdivý.

V grafe nižšie sú zobrazené dostupné údaje o podiely minimálnej mzdy za rok 2013 podľa OECD. Môžme vidieť, že Slovenská republika dosahuje 46 %, a nachádza sa v spodnej časti rebríčka.


Nasledujúci graf zobrazuje údaje taktiež podľa OECD (.pdf) za rok 2012. Slovensko v tomto roku dosahovalo hodnotu 47 %, a taktiež sa nachádzalo na šiestom mieste odspodu spolu s Holandskom, Poľskom a Rumunskom. Celkovo sme tak umiestnený približne v polovici rebríčku, nie na jeho konci.

Dátum zverejnenia analýzy: 04.05.2015
success
error